ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-3: Ευρώπη, έρχεται η ΑΕΚ! (vid)

Τεράστιο βήμα για την 3η θέση από την ομάδα της Λάρνακας

Η ΑΕΚ πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη στο Τσίρειο επί της ΑΕΛ με 2-3 και έκανε σημαντικό βήμα για κατάληψη της 3ης θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη. Τρισκόφσκι, Τρουγιόλς και Καταλά τα γκολ της ομάδας του Ιδιακέθ. Φιντέλις και Λαφράνς αυτά της ομάδας της Λεμεσού. Στους 52 η ΑΕΚ, αφήνοντας πίσω της με 4 βαθμούς την ομάδα του Κέρκεζ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά ξεκίνησε ο αγώνας στη Λεμεσό. Η ΑΕΛ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα στο 11’. Ο Σραντζ έδωσε στον Αγκάνοβιτς, ο οποίος έκανε το συρτό σουτ πλάγια μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 25’, η ΑΕΚ σκόραρε στην πρώτη της ξεκάθαρη ευκαιρία στον αγώνα με άψογο τελείωμα του Ιβάν Τρισκόφσκι από ασίστ του Γιάννου. Η ΑΕΛ αντέδρασε και είχε ευκαιρία στο 33’ με κεφαλιά του Αντρέ Τεϊσέιρα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε το σκορ με προβολή του Φιντέλις από πολύ κοντά μετά από φάση διαρκείας. Οι της ΑΕΚ διαματυρήθηκαν για οφσάιντ στην φάση, ο Λούκας Σωτηρίου στην αρχή ακύρωσε το γκολ, όμως ο βοηθός διαιτητής Νίκος Εγγλέζου δεν σήκωσε σημαία και έτσι το γκολ μέτρησε κανονικά. Η ομάδα της Λεμεσού είχε την τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν το σουτ του Νταβόρ εκτός περιοχής πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Τόνιο.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ. Στο 50’ εκτελέστηκε το κόρνερ και ο Τρουγιόλς με άψογη κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το 1-2. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και πάλι και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69’ με κοντινή προβολή του Λαφράνς από κοντά μετά από την πρώτη κεφαλιά-πάσα του Ρούμπεν Χουράδο προς αυτόν. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν πάρα πολύ προς το τέλος για το γκολ και τελικά το πέτυχε η ομάδα της Λάρνακας στο 83’ με κεφαλιά του Καταλά και αδράνεια της άμυνας της ΑΕΛ. Λίγο πριν, ο Βοζίνια έκανε μεγάλη απόκρουση σε πλασέ του Γιάννου. Η ομάδα του Κέρκεζ έχασε μεγάλη ευκαιρία στην επόμενη φάση με τον Χουράδο, ο οποίος δεν έπιασε καλά το σουτ και μάζεψε ο Τόνιο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Τρισκόφσκι και Τρουγιόλς έκαναν σπουδαίο παιχνίδι για τους νικητές. Από την ΑΕΛ, ξεχώρισε ο Λαφράνς.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την ΑΕΛ, απογοήτευσαν πολλοί ποδοσφαιριστές. Από την ΑΕΚ, δεν υπήρχε υστερήσαντας.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με έξι αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε τον αγώνα ο τεχνικός της ΑΕΛ Ντούσαν Κέρκεζ. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Με πέντε αλλαγές σε σχέση με την νίκη κόντρα στην Ομόνοια παρέταξε την ομάδα του κόντρα στην ΑΕΛ ο τεχνικός της ΑΕΚ Ιμανόλ Ιδιακέθ. Η αλλαγή του Καταλά με τον Ιωάννου ήταν αναγκαστική και οι άλλες δύο τακτικής.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Λούκας Σωτηρίου έκανε μεγάλο λάθος στην φάση του πρώτου γκολ της ΑΕΛ, αφού έδωσε αρχικά οφσάιντ και στην συνέχεια μέτρησε το τέρμα! Έδειξε πολλές κάρτες, οι οποίες ήταν σωστές.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Λεάντρο Σίλβα (69' Άλεξ Ντα Σίλβα), Νταβόρ (56' Αντάμοβιτς), Μυτίδης, Λαφράνς, Φιντέλις, Γκοντάλ, Γουήλερ, Σρανζ (62' Χουράδο), Αγκάνοβιτς

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης (69' Τζέφρεν), Τρουγιόλς, Καταλά (87' Ιωάννου), Ακοράν, Τρισκόφσκι (79' Φλοριάν), Γκαρσία, Κάσες, Γκονζάλες, Ακίνο, Γιάννου

Σκόρερς:  35' Φιντέλις, 69' Λαφράνς/ 25' Τρισκόφσκι, 50' Τρουγιόλς, 83' Καταλά

Κίτρινες:  Φιντέλις, Σραντζ, Γκοντάλ/ Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ

Κόκκινες:  92' Γκοντάλ (2η κίτρινη)/-

Διαιτησία: Λούκας Σωτηρίου (Σωτήρης Βίκτωρος, Νίκος Εγγλέζου)