ΑΕΚ – Ομόνοια 2-2: Ο Τρισκόφσκι είχε τον τελευταίο λόγο (vid)

Τρία πέναλτι για την ομάδα της Λάρνακας με τον Σκοπιανό να χάνει το ένα από αυτά

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα η ΑΕΚ και η Ομόνοια έμειναν στο 2-2. Η ομάδα του Ιμάνολ Ιδιάκεθ πήρε το προβάδισμα με πέναλτι στο 39’ και εύστοχη εκτέλεση του Τρισκόφσκι, με την Ομόνοια να απαντά στο 45’ με τον Χριστοφή δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι «Πράσινοι» πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γκόμεθ, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι και ο Τρισκόφσκι έγραψε το 2-2. Να σημειώσουμε πως ο Σκοπιανός έχασε και άλλο ένα πέναλτι όταν το σκορ ήταν στο 0-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και θέλησε να βρει το γρήγορο τέρμα. Στα πρώτα λεπτά είχε δυο καλές προϋποθέσεις χωρίς όμως να βρει την τελική φάση. Στο 6’ ο Χέφελ δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Η Ομόνοια απάντησε στο 8’ όταν ο Μαυρίας έκανε τη συρτή μπαλιά από δεξιά, με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν πριν τον Τιάγκο. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε το πέναλτι και είχε την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Λανγκ βρήκε με το πόδι τον Τρισκόφσκι στο κεφάλι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σκοπιανός, ο οποίος πέταξε στα σκουπίδια την τεράστια ευκαιρία. Έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας, με τον Ουζόχο να σώζει με τα πόδια.

Στο 12’ ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδειξε για ακόμη μια φορά πως είναι τερματοφύλακας μεγάλης κλάσης καθώς έβαλε το πλασέ του Γιάννου που βρέθηκε μόνος στην περιοχή. Η φάση πάντως είχε και συνέχεια με τον Τέτε να κάνει μπαλιά στην περιοχή, τον Τρισκόφσκι να πιάνει την κεφαλιά την μπάλα να κτυπά σε σώματα και τον Ραούλ με σουτ να στέλνει εκτός τη μπάλα. Από εκείνο το λεπτό και έπειτα η Ομόνοια ανέβασε στροφές.

Στο 18’ ο Τιάγκο βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα απ’ το δοκάρι του Τόνιο. Έξι λεπτά αργότερα ο Κούσουλος έστειλε έξυπνη μπαλιά στην περιοχή προς τον Ντάρμπισαϊαρ, με τον Άγγλο όμως να μην προλαβαίνει για εκατοστά τη μπάλα. Στο 26’ ο Εσρά μπήκε στην περιοχή έκανε τη μπαλιά, με τον Χριστοφή να κάνει την προβολή αλλά να μην βρίσκει στόχο από κοντά. Δυο λεπτά αργότερα η Ομόνοια σκόραρε με τον Λούφτνερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμες, όμως υπήρξε σφύριγμα, με αποτέλεσμα το τέρμα να μην μετρήσει. Ο φακός δεν ξακαθαρίζει το τι έγινε, όμως ο Λούφτνερ δέχθηκε αδιαμαρτύρητα την απόφαση.

Στο 36’ ο Απόστολος Γιάννου βρέθηκε στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν πολύ κακό. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κέρδισε δεύτερο πέναλτι, με τον Κούσουλο να γκρεμίζει τον Κάσες. Ο Τρισκόφσκι πήρε την μπάλα και πάλι και με πολύ καλύτερη εκτέλεση αυτή τη φορά νίκησε τον Ουζόχο και έγραψε το 1-0. Έστειλε τη μπάλα με δύναμη στη δεξιά γωνιά του Νιγηριανού, ενώ αυτός έπεσε αριστερά.

Και ενώ όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ θα πήγαινε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της, οι «Πράσινοι» είχαν άλλη άποψη. Με πολύ ωραίο συνδυασμό ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ έβγαλε τον Τιάγκο σε τετ α τετ με τον Τόνιο, με τον τελευταίο να δίνει τη μπάλα δίπλα του στον ελεύθερο Χριστοφή που είπε ευχαριστώ και σκόραρε.

Β’ ημίχρονο

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47’ έχασε καλή ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ να παίρνει την κεφαλιά μόνος στην περιοχή, αλλά να μην βρίσκει εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Εσρά έκανε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, με τον Τόνιο να του λέει όχι. Στο 55’ ο Τρισκόφσκι βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Λανγκ με αυτοθυσία έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός κόπασε, όμως στο 65’ ένα λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας έφερε τον Τρισκόφσκι σε τετ α τετ με τον Ουζόχο. Ο Νιγηριανός τερματοφύλακας όμως βγήκε νικητής στη συγκεκριμένη μονομαχία.

Και ενώ η ΑΕΚ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι στο 67’ ο Εσρά σε μια ατομική ενέργεια έφθασε στο ύψος της περιοχής, προτίμησε να δώσει τη μπάλα στον Ματ Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος σε τετ α τετ νικήθηκε απ’ τον Τόνιο, με την μπάλα να καταλήγει στον Γκόμεθ που μόνος χωρίς τερματοφύλακα έγραψε το 1-2.

Η ΑΕΚ δεν είχε άλλη και έπρεπε να βγει μπροστά για την ισοφάριση. Το καθαρό μυαλό όμως δεν υπήρχε. Στο 80’ ο Εσρά έφυγε σαν αστραπή στην αντεπίθεση του όμως η μπαλιά του για τον Μίκου ήταν πιο δυνατή. Στο 82’ ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 84’ ο Φιόλιτς δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τον Ουζόχο να μην ανησυχεί, ενώ δυο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Τρισκόφσκι πέρασε έξω.

Στο χρόνο των καθυστερήσεων η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία με τετ α τετ του Μίκου, με τους «Πράσινους» να διαμαρτύρονται για πέναλτι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Κούσουλος υπέπεσε σε δεύτερο πέναλτι και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον Τρισκόφσκι να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): Ζήτησε δυνατό ξεκίνημα απ’ την ομάδα του και τη πήρε. Το χαμένο πέναλτι όμως δεν λειτούργησε υπέρ της ΑΕΚ και η Ομόνοια ισορρόπησε το παιχνίδι. Το τέρμα ήρθε αργότερα όμως και πάλι η ΑΕΚ δεν λειτούργησε σωστά και έτσι δέχθηκε τέρμα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο προχώρησε νωρίς σε αλλαγή καθώς η Ομόνοια είχε μπει πιο δυνατά. Και ενώ η ομάδα του έδειχνε να κερδίζει μέτρα δέχθηκε δεύτερο τέρμα. Η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ όμως στο φινάλε με ακόμη ένα πέναλτι κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Σε κακή μέρα ο Ιδιάκεθ που άργησε να κάνει τις αλλαγές.

Μπεργκ (Ομόνοια): Είδε την ομάδα να μην ξεκινά καλά, όμως με τις εντολές του κατάφερε να εμπνεύσει τους ποδοσφαιριστές του οι οποίοι βγήκαν μπροστά και έχασαν ευκαιρίες. Όταν δέχθηκε το τέρμα η Ομόνοια ζήτησε αντίδραση και την πήρε. Μάλιστα το πάθος της Ομόνοιας ήταν φανερό και στο δεύτερο ημίχρονο, προϊόν της δουλειάς που γίνεται στα αποδυτήρια. Ήρθε και το δεύτερο τέρμα και οι οδηγίες του Μπεργκ ήταν συγκέντρωση στην άμυνα και αντεπιθέσεις. Για κακή του τύχη έλειψε το καθαρό μυαλό στο τελευταίο λεπτό και έτσι ήρθε η ισοφάριση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι έχασε ένα πέναλτι, όμως δεν το έβαλε κάτω. Εκτέλεσε και τα άλλα δυο της ομάδας του σκοράροντας και χαρίζοντας ουσιαστικά το βαθμό.

Ομόνοια: Όταν αποκρούεις πέναλτι είσαι στην κατηγορία αυτή και ο Ουζόχο όχι μόνο απέκρουσε πέναλτι, αλλά είχε ακόμη μερικές σημαντικές επεμβάσεις. Θετικός ο Εσρά που έδωσε πολλές δυνάμεις.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ.

Ομόνοια: Το αμυντικό δίδυμο είχε κάποιες κακές στιγμές. Έχασαν την συγκέντρωση τους σε κάποια σημεία του αγώνα, χωρίς να σημαίνει πως ήταν κακοί. Ξεχωριστή αναφορά πρέπει να γίνει για τον Κούσουλο που υπέπεσε σε δυο πέναλτι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολλά τα παράπονα απ’ την Ομόνοια για τη διαιτησία. Οι «Πράσινοι» όμως φωνάζουν για φάση στο πρώτο ημίχρονο, όταν η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού της ΑΕΚ στην περιοχή (με το χέρι να είναι κολλημένο). Επίσης η Ομόνοια ζήτησε και δεύτερο πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Μίκου σε μια πραγματικά δύσκολη φάση.

Από εκεί και πέρα οι «Πράσινοι» ζήτησαν κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) στον Τέτε για ένα δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο το κέντρου. Θα ήταν όμως μια αυστηρή δεύτερη κίτρινη καθώς ο Τέτε πρόλαβε να βάλει το πόδι στο έδαφος και σε καμιά περίπτωση δεν είχε πρόθεση για φάουλ προς τον αντίπαλο. Ήταν καθαρά στην κρίση του διαιτητή η φάση αυτή.

Η Ομόνοια φωνάζει και για ένα ακυρωθέν τέρμα της. Απ’ την επαναληπτική προβολή δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι το μεμπτό αν και το πλάνο δεν ήταν κατατοπιστικό.

Τελευταίο σημείο στο οποίο διαμαρτύρεται η Ομόνοια είναι το τελευταίο πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ. Το πέναλτι ήρθε στο 96’, ενώ ο διαιτητής έδειξε πέντε λεπτά καθυστερήσεων. Βέβαια στη διάρκεια των καθυστερήσεων υπήρξε μια διακοπή με μικρό τραυματισμό του Μαυρία, έτσι ο διαιτητής κράτησε ένα επιπλέον λεπτό στο οποίο ήρθε το πεάνλτι.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ, Γκονζάλες, Πλάνας, Σάστρε, Ραούλ (Ακοράν 62'), Κάσες (Φιόλιτς 74'), Γιάννου (Φλοριάν 86')

Ομόνοια (Μπεργκ): Ουζόχο, Λούφτνερ, Γκόμες, Λέτζιακς, Εσρά (88' Τζιωνής), Λανγκ, Ντάρμπισαϊαρ (Μίκου 70'), Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο, Χριστοφή (Γκόμεθ 72')

Σκόρερς: Τρισκόφσκι (39', 90+6') / Χριστοφή (45'), Γκόμες (66')

Κίτρινες Κάρτες: Τέτε, Πλάνας, Γιάννου / Τιάγκο

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου