ΑΕΚ: Με «οδηγό» το β’ μέρος… φουλάρει για πρόκριση

Έβγαλε αντίδραση, πήρε την νίκη και η προσοχή στον επαναληπτικό στο Βελιγράδι

Μια σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 2-1 της Παρτιζάν στον πρώτο αγώνα για τον γ’ γύρο των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «κιτρινοπράσινοι» πάνε στο Βελιγράδι την ερχόμενη εβδομάδα με ένα ελαφρύ προβάδισμα που πρέπει να εκμεταλλευτούν για να πάρουν το «χρυσό» εισιτήριο στα πλέι οφ.

Το συγκρότημα του Χοσέ Λουίς Όλτρα δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι αφού οι Σέρβοι από τα πρώτα λεπτά βρήκαν ανοικτούς διαδρόμους και απείλησαν την εστία του Πίριτς.

Μετά και το 18’ όπου η Λαρνακιώτικη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ οι ποδοσφαιριστές του Ισπανού τεχνικού έβγαλαν αντίδραση, πίεσαν την Παρτιζάν και η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε γκολ στο 33ο λεπτό με τον Γκαρθία.  Στην επανάληψη με τις αλλαγές του Ισπανού τεχνικού η ΑΕΚ «έκλεισε» την Παρτιζάν στο δικό της μισό, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει την νίκη με το γκολ του Μιλίτσεβιτς στο 70’.

Όσο αφορά τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν ο Γκουστάβο Λέδες έκανε για ακόμη μια φορά την διαφορά στον άξονα της ομάδας αφού μοίρασε μπαλιές και ξεκλείδωσε σε αρκετές περιπτώσεις την αμυντική γραμμή των Σέρβων. Εξαιρετική παρουσία έκανε από την ώρα που μπήκε και ο Άλτμαν ο οποίος έδωσε ταχύτητα στην γραμμή κρούσης των «κιτρινοπράσινων» και ταλαιπώρησε σε αρκετές περιπτώσεις το αριστερό αμυντικό άκρο των φιλοξενουμένων.

Εξαιρετική απόδοση είχαν και τα δύο αμυντικά άκρα της ομάδας με τους Ροσάλες και Γκαρθία να πραγματοποιούν ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος αφού με τα ανεβάσματα τους έστειλαν πολλές μπαλιές στο «κουτί» του αντιπάλου.

Σημείο κατατεθέν στον αγώνα ήταν χωρίς αμφιβολία οι αλλαγές του Όλτρα. Με τις κινήσεις που πραγματοποίησε ο Ισπανός έδωσε νέα «πνοή» στην ομάδα και έκαναν την διαφορά για να πάρει κεφάλι στο σκορ, είκοσι λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα .

Πλέον η ΑΕΚ καλείται να διαχειριστεί το προβάδισμα που πήρε και να προετοιμαστεί κατάλληλα ενόψει του πολύ σημαντικού αγώνα της ερχόμενης εβδομάδας στο Βελιγράδι.