ΑΕΚ-Λεχ Πόζναν 3-1: Τριάρα με τους συνήθεις ύποπτους (vid)

Φλοριάν και Τρισκόφσκι έβαλαν την υπογραφή τους στη νίκη των «κιτρινοπράσινων»

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο φιλικό παιχνίδι της ΑΕΚ επί πολωνικού εδάφους. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 3-1 της Λεχ Πόζναν χάρη στα γκολ των Τρισκόφσκι και Τολεμές. Ο Σκοπιανός σκόραρε με κοντινό πλασέ και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο 45λεπτο. Ο Φλοριάν «χτύπησε» στο 86’ με ωραία κεφαλιά.

Ο Ιμανόλ έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για την ομάδα του. Ο προπονητής της ΑΕΚ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους υπό δοκιμή Κίβενι και Ταντί.

Το φιλικό έγινε στο κεντρικό γήπεδο του "Olympic Hotel", υπό το βλέμμα του Προέδρου, Άντρου Καραπατάκη, καθώς και του μέλους του ΔΣ, Εύμαιου Ευθυμιάδη.

H σύνθεση της ΑΕΚ: Tono, Truyols (70' Τρύφωνος), Trickovski (70' Ράσπας), Hevel (70' Θωμά), Cases (70' Πελεκάνος), Mikel (70' Ρ. Αναστασίου), Ιωάννου (46' K. Aναστασίου), Sastre (29' Mojsov), Thandi, Κωνσταντίνου (46' Keaveny), Γιάννου (70' Florian).

Ενημέρωση για το φιλικό:

92' Τέλος του αγώνα.

91' Μειώνει η Λεχ Πόζναν, 3-1.

86' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0. Ο Τολεμές έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά.

55' Πιο κινητική η Λεχ Πόζναν στην επανάληψη.

46' Σέντρα στο 2ο μέρος.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

34' Δυνατό σουτ του Χέφελ, αποκρούει σε κόρνερ ο κήπερ της Λεχ Πόζναν.

27' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μοϊσόφ στη θέση του Σάστρε.

11' ΓΚΟΛ, 2-0. Ο Τρισκόφσκι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

10' Πέναλτι για την ΑΕΚ σε μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον Κωνσταντίνου.

3' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0. Ο Τρισκόφσκι νίκησε εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

-1 Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ έδωσε φανέλα βασικού στον υπό δοκιμή 19χρονο Άγγλο Ταντί.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλες, Τρουγιόλς, Ταντί, Ιωάννου, Χέφελ, Κάσες, Σάστρε, Κωνσταντίνου, Τρισκόφσκι, Γιάννου.