ΑΕΚ: Η δεύτερη ανάγνωση του 0-0

Τι αφήνει στην AEK το αποτέλεσμα του αγώνα κόντρα στη Ντάντοκ

Περισσότερο ικανοποίηση, λαμβάνοντας όλα υπόψη, αφήνει στην ΑΕΚ το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα κόντρα στη Ντάντοκ, που ως γνωστό έληξε 0-0 το βράδι της Περασμένης Πέμπτης (26/07) στην Ιρλανδία.

Ένα σκορ, που μπορεί να χαρακτηριστεί μεν ύπουλο, αφού όποιο γκολ απ’ τον αντίπαλο θα «μετρά διπλά» στη ρεβάνς, όμως απ’ την άλλη η ομάδα της Λάρνακας δεν δέχθηκε, κάτι που είχε σαν πρώτο στόχο και στο τέλος της μέρας έβγαλε «καθαρή» μία δύσκολη αποστολή.

Πλάνο χωρίς «κόφτη»

Ο Αντόνι Ιραόλα στο ντεμπούτο του παράταξε την ομάδα με σύστημα 4-4-2, στην απουσία όμως παίκτη που είχε καθαρά ανασταλτικά καθήκοντα, αυτού που λέμε καθαρού «κόφτη». Τον ρόλο αυτό είχε ο Χέφελ, που μαζί με τον Λαρένα αγωνίζονταν ως εσωτερικοί μέσοι και χρειάστηκαν αρκετά τρεξίματα για να ανακόψουν τις γρήγορες μεταβιβάσεις και επελάσεις των αντιπάλων.

Ο Ισπανός τεχνικός μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα στα ΜΜΕ, εξήρε την απόδοση των ακραίων του μπακ (Ιγκόρ Σίλβα και Θωμάς Ιωάννου), που είχαν, η αλήθεια, μπόλικη δουλειά στον αγώνα. Οι επελάσεις των Ιρλανδών από δεξιά και αριστερά, ήταν πολλές και συνεχείς και οι φορές που κατάφεραν τελικά να κάνουν μία επικίνδυνη σέντρα, δεν ήταν πολλές.

Η τετράδα της άμυνας, η οποία κατά τα ¾ ήταν καινούργια, πιέστηκε αρκετά είναι η αλήθεια, όμως απ’ την στιγμή που η ομάδα δεν δέχθηκε γκολ, το πρόσημο είναι θετικό. Θετικότατος ο Τόνιο στην επιστροφή του, αφού και σωστές και σωτήριες κάποιες φορές ήταν οι επεμβάσεις του, ενώ και σε μία φάση εντός περιοχής έσωσε το λάθος που έκαναν οι αμυντικοί του.

Μπαλιές… αγνοούνται

Ο χλοοτάπητας έπαιξε το δικό του μεγάλο ρόλο στον αγώνα, με την ΑΕΚ να χρειάζεται πολύ χρόνο για να προσαρμοστεί και να κάνει το παιχνίδι της όπως αυτή ξέρει. Οι διαγώνιες ή/και κάθετες μπαλιές από παίκτες που μας έχουν δείξει πολλάκις πως έχουν «πόδι-διαβήτη», όπως οι Λαρένα και Χέφελ, δεν ήταν πολλές και χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά για να δούμε.

Δεν ήταν μόνο οι μπαλιές όμως, αφού και τα σουτ δεν έβρισκαν στόχο και είναι ενδεικτικό πως μόλις τέσσερις από τις δώδεκα τελικές της προσπάθειες ήταν εντός στόχου, σύμφωνα με την UEFA, έχοντας όμως και δύο αποκρούσεις.

«Υποφέραμε, αλλά τα καταφέραμε»

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν που φάνηκε ξεκάθαρα ο χαρακτήρας των δύο ομάδων. Απ’ τη μία η ταχύτητα και η δύναμη των παικτών της Ντάντοκ, απ’ την άλλη η τακτική και κυκλοφορία της ΑΕΚ. Με τον χρόνο να περνά όμως, οι Ιρλανδοί δεν έδειξαν καμία διάθεση να… τραβήξουν χειρόφρενο, αφού έτρεχαν μέχρι το τελευταίο λεπτό στο ίδιο τέμπο και με το ίδιο πλάνο, κάτι που δημιούργησε θέματα στην ΑΕΚ, που ήταν λογικό να έχει μονάδες κουρασμένες, σε τέτοιο στάδιο προετοιμασίας και γηπεδικές συνθήκες.

Στην ουσία, είναι αυτό που έλεγαν άνθρωποι της ομάδας μετά το τέλος του αγώνα, πως «υποφέραμε, αλλά αντέξαμε», εννοώντας εκείνο το τελευταίο 15λεπτο του παιχνιδιού, που η Ντάντοκ έδειχνε την ίδια όρεξη σχεδόν που είχε απ’ τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Παρότι τέτοια παιχνίδια συνήθως διακρίνονται… οι άμυνες, ο αγώνας στο «Όριελ Παρκ» δεν ήταν καθόλου τέτοιος. Γρήγορο παιχνίδι, αρκετές ευκαιρίες (22 στο σύνολο τελικές προσπάθειες σύμφωνα με την UEFA), εναλλασσόμενη υπεροχή και… απορίας άξιο πως και δεν είδαμε γκολ, όπως σημείωσε με πλάγιο τρόπο ο Αντόνι Ιραόλα.

Συνοψίζοντας, ενόψει ρεβάνς, η ΑΕΚ έχει πολλά περισσότερα υπέρ της για τον αγώνα της 2ης Αυγούστου στο «ΑΕΚ Αρένα», απ’ ότι η αντίπαλος της, που αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι». Και μέσα στα υπέρ, δεν μετρήσαμε τις πιθανές επιστροφές. Η εμπειρία, ο διαφορετικός αγωνιστικός χώρος, η ετοιμότητα, είναι μεταξύ άλλων στοιχεία που «αλλάζουν» στρατόπεδο στη ρεβάνς.

Ιρλανδία – Αποστολή ΕΑΚ: Ανδρέας Οδυσσέως