ΑΕΚ-ΕΝΠ 3-0: Απλή, λιτή και ουσιαστική! (vid)

Η ΑΕΚ ήταν «σίφουνας» στο δεύτερο ημίχρονο

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ επί της ΕΝΠ με 3-0 στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Λαρένα με πέναλτι, Ακίνο και Τρισκόφσκι στο δεύτερο ημίχρονο τα γκολ της ομάδας της Λάρνακας. «Φωνάζουν» οι Παραλιμνίτες για την καταλόγιση πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 54’. Στους 39 η ΑΕΚ, ενώ στους 17 έμεινε η ΕΝΠ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» στον αγώνα, έχοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Τρισκόφσκι και Ακίνο στα πρώτα δύο λεπτά. Το παιχνίδι, στη, συνέχεια, είχε ένα μέτριο ρυθμό με την ομάδα της Λάρνακας να έχει την φλύαρη υπεροχή. Στο 31’, ο Λαρένα είχε ένα πολύ καλό σουτ που κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Κλέιμαν. Η ομάδα του Παραλιμνίου είχε απειλήσει λίγο πριν με ωραία ενέργεια και σουτ του Πίττα που κατέληξε άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με λιγοστές ευκαιρίες και πολύ μέτριο θέαμα.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Γκοζλάν που κατέληξε λίγο άουτ. Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο 53’ σε παράβαση του Ολίβα πάνω στον Ιγκόρ Σίλβα. Φαίνεται πως ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ κέρδισε περισσότερο την παράβαση από αυτόν της ΕΝΠ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρένα, ο οποίος σκόραρε για το 1-0. Η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 65’. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι πάσαρε στον Ντανιέλ Ακίνο, ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το 2-0.  Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Ισπανού στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Λάρνακας ήλεγχε απόλυτα τον αγώνα στη συνέχεια, κάνοντας άψογη διαχείριση και πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι εκμεταλεύτηκε το λάθος της άμυνας της ΕΝΠ, απέφυγε τον Κλέιμαν και πέτυχε το 3-0 μέσα σε αποθέωση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Λαρένα και Ακίνο περνούν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων για την ΑΕΚ. Από πλευράς ΕΝΠ, προσπάθησε αρκετά ο Γκοζλάν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την ΑΕΚ, δεν υστέρησε κανείς. Από την ΕΝΠ, οι Πίττας και Ουντότζι υστέρησαν σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Αντόνιο Ιντάλγκο παρέταξε την ομάδα του με επιθετικογενείς προσανατολισμούς στον αγώνα. Τα δύο πολύ γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του επέτρεψαν να ξεκουράσει παίκτες ενόψει του ντέρμπι κυπέλλου κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Από την άλλη, ο Κέριτ Φελκ παρέταξε ενδεκάδα με όλα τα καινούργια μετεγγραφικά αποκτήματα. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Βασίλης Δημητρίου έκανε λάθος στην καταλόγιση πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 54’, αφού ο Ιγκόρ Σίλβα φαίνεται να το κερδίζει από τον Ολίβα, παρά να υπάρχει επαφή μεταξύ των δύο παικτών.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα (70' Σάστρε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Τζέφρεν (62' Τέτε), Ακίνο (89' Αναστασίου)

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα (81' Κοσμά),  Ολίβα, Σερμπάκοφ (46' Ουντότζι), Αντωνίου, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Πίττας, Γκοζλάν, Γκλαβίνα (64' Ζάρατε)

Σκόρερς:  54' Λαρένα (πέν.), 65' Ακίνο, 92' Τρισκόφσκι/-

Κίτρινες: -/ Πίττας