ΑΕΚ: Ένα γκολ θα τους κόψει την όρεξη

Αν η εστία των Βουλγάρων παραβιαστεί τότε θα χρειαστεί να ψάξουν για τουλάχιστον πέντε γκολ

Βαλίτσες για Βουλγαρία και συγκεκριμένα την πόλη της Σόφιας ετοιμάζει ο Ιμανόλ Ιδιακέθ και οι ποδοσφαιριστές του, οι οποίοι θα κουβαλήσουν τις αποσκευές τους το σημαντικό προβάδισμα του πρώτου αγώνα απέναντι στην τοπική Λέφσκι, της οποίας επικράτησαν με 3-0. Οι δευτεραθλητές Κύπρου δεν έχουν παρά να συντηρήσουν τα υπέρ τους δεδομένα κόντρα σε έναν αντίπαλο ο οποίος ως γνωστόν δεν θα έχει τη συμπαράσταση του κόσμου του, απλοποιώντας έτσι ακόμη περισσότερο το έργο των κιτρινοπράσινων της Λάρνακας.

Μήνυμα σοβαρότητας και αποφυγής υποτίμησης του αντίπαλου έχει σταλεί κατ' επανάληψη τόσο από τον εκπρόσωπο τύπου της ΑΕΚ, όσο και από τον Ιμανόλ Ιδιακέθ, με τα δύο αυτά στοιχεία να συνοδεύουν διαχρονικά τους Λαρνακείς όταν αγωνίζονται εκτός συνόρων. Στο «Ασπαρούχ Νικοδήμοφ», η τοπική Λέφσκι μετρά τρεις νίκες, μιαν ήττα και μιαν ισοπαλία σε αγώνες για το θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ από το καλοκαίρι του 2016 και έτσι εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι η έδρα αυτή δεν είναι φόβητρο.

Παρόλ' αυτά οι Βούλγαροι έχουν σκοράρει τρία γκολ σε δύο από τις τρεις τους επικρατήσεις στο γήπεδό τους για αγώνα εκτός συνόρων την τελευταία τριετία, ενώ δείγματα της αξίας τους έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην «Αρένα» καθώς η αποβολή του Ζίφκο Μιλάνοφ, διαφοροποίησε σημαντικά τις ισορροπίες. Στόχος για την ΑΕΚ είναι ένα γκολ το οποίο θα αναγκάσει τους γηπεδούχους να ψάξουν για... πέντε, σενάριο το οποίο απέναντι στην ομάδα της Λάρνακας, φαντάστικα από εξαιρετικά δύσκολο έως ανέφικτο.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση