ΑΕΚ: Αποχαιρέτησε τ' αστέρια και βλέπει... Παρτίζαν

Έγινε τεράστια προσπάθεια όμως η πρόκριση χάθηκε τελικά στη ρωσική ρουλέτα

Γιάννος Ιωάννου

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μίντιλαντ και αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-3. Η ομάδα του Λουίς Όλτρα αποχαιρετά το Τσάμπιονς Λιγκ και συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ. Στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση θα αντιμετωπίσει την Παρτίζαν, στον 3ο προκριματικό.

Οι Λαρνακείς είχαν την κατοχή της μπάλας τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά υστερούσαν στο επιθετικό τρίτο και ειδικά στην τελική πάσα. Ενώ ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και είχαν την κυκλοφορία, δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν τη ξεκάθαρη φάση (πέρα από το γκολ).

Στην κατηγορία με τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν μπαίνει αδιαμφισβήτητα ο Φαράζ. Ο 23χρονος δεξιός εξτρέμ ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης για την ΑΕΚ. Αυτός έδωσε και την ασίστ στο γκολ του Ολατούντζι. Με έξυπνη προσποίηση και σέντρα «φαρμάκι» βρήκε τον Νιγηριανό μέσα στην περιοχή ο οποίος με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ροσάλες ο οποίος δεν σταματούσε να ανεβοκατεβαίνει στη δεξιά γραμμή. Ο Βενεζουελάνος ήταν πολύ καλός και στα αμυντικά του καθήκοντα ανακόπτοντας αρκετές επιθέσεις των Δανών.

Δείγμα της κλάσης του έδειξε και ο Μπρούνο Γκάμα ο οποίος πραγματοποίησε σήμερα το ντεμπούτο του με τα «κιτρινοπράσινα». Ο Πορτογάλος πέρασε ως αλλαγή στο 82’ αντικαθιστώντας τον Γκιούρτσο. Αγωνίστηκε στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας και σε ολόκληρη την ημίωρη παράταση. Ήταν αρκετά δραστήριος στο δεξί φτερό της επίθεσης και δεν δίστασε να πάρει πρωτοβουλίες.

Η προσπάθεια που έκαναν οι ποδοσφαιριστές ήταν μεγάλη αλλά η πρόκριση κρίθηκε, και εν τέλει χάθηκε, στη Ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Το ταξίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν αρκετά σύντομο και πλέον όλοι στο συγκρότημα της ομάδας πρέπει να κοιτάξουν την επόμενη μέρα.

Την ερχόμενη Πέμπτη είναι προγραμματισμένος ο αγώνας με την Παρτίζαν για τον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Λαρνακείς οφείλουν να αφήσουν στο παρελθόν το σημερινό παιχνίδι και να επικεντρωθούν στο επόμενο κόντρα στους Σέρβους. Η ομάδα αναμένεται να παρουσιαστεί πιο έτοιμη με δύο επίσημα παιχνίδια στα πόδια της και θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει ένα καλό σκορ μέσα στην έδρα της.