Λέδες στα χασομέρια… στέρησε διπλό τίτλου

ΑΕΚ και Απόλλωνας έμειναν στο 3-3

Ματσάρα με τα όλα της στην «Αρένα» με την ΑΕΚ και τον Απόλλωνα να μένουν στο ισόπαλο 3-3 με το τελικό σφύριγμα. Η ομάδα του Τσόρνιγκερ προηγήθηκε στο 16’ με τον Πίττα, για να ισοφαρίσει άμεσα στο 19’ ο Γκιούρτσο και πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Τρισκόφσκι να γράφει το 2-1. Στην επανάληψη ο Νταμπό πήρε το όπλο του και με δυο κεφαλιές στο 58’ και τα 77’ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα με 2-3. Τελευταίος όμως μίλησε ο Λέδες με το σουτ του στο 90+4’ απ’ το ύψος της περιοχής να καταλήγει στο παραθυράκι του Γιοβάνοβιτς και να διαμορφώνει το τελικό 3-3.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας ο οποίος απ’ την αρχή πίεζε στο τρίτο της ΑΕΚ ώστε να βρει νωρίς το τέρμα. Πρώτη τελική καταγράφηκε στο 4’ όταν ο Νταμπό έφυγε από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με την προβολή του Πίττα να κοντράρει στον Μιλίτσεβιτς και να καταλήγει σε κόρνερ. Το ένα κόρνερ έφερε το άλλο και στο 6’ ο Σπόλιαριτς βρέθηκε σε θέση βολής με το σουτ όμως να μην βρίσκει εστία. Στο επόμενο λεπτό ο Αλμπάνης πάτησε περιοχή από αριστερά με το σουτ να μπλοκάρετε απ’ τον Λεάλ.

Οι ευκαιρίες του Απόλλωνα ξύπνησαν ως ένα βαθμό την ΑΕΚ, με την απάντηση της να έρχεται στο 11’ όταν ο Άλτμαν επιχείρησε ένα γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Χαμάς και πριν καταλήξει στα δίχτυα των φιλοξενούμενων ο Γιοβάνοβιτς έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

Στο 16’ όμως ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ με τον Μαυρία να στέλνει μια μπαλιά ακριβείας στην περιοχή για τον Πίττα που με προβολή δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-1. Προτού όμως κοπάσουν τα πανηγύρια του Απόλλωνα η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Γκιούρτσκο να βρίσκεται σε θέση βολής στην περιοχή και να νικά τον Γιοβάνοβιτς για το 1-1.

Ο πολύ καλός ρυθμός συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά με τον Απόλλωνα να φθάνει σε δεύτερο τέρμα στο 28’ με τον Πίττα μετά από απίθανη ατομική ενέργεια και τελείωμα με τ’ αριστερό. Πριν όμως τελειώσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών, ο διαιτητής ενημερώθηκε απ’ το VAR πως υπήρχε οφσαίντ.

Μέχρι το 45’ καταγράφηκαν δυο καλές στιγμές, μια για κάθε ομάδα. Πρώτος ο Απόλλωνας απείλησε με τον Νταμπό όταν στο 35’ εκμεταλλεύτηκε λάθος του Τόμοβιτς και βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Λεάλ όμως να βγαίνει νικητής, ενώ στο 43’ ο Φαράζ μετά από απίθανο σλάλομ αδειάζοντας δυο παίκτες πάτησε περιοχή με το πλασέ του να περνά μόλις δίπλα απ’ το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε στο ημίχρονο με το 1-1, ο Τρισκόφσκι είχε άλλη άποψη καθώς σε χρόνους καθυστερήσεων ο Λέδες επιχείρησε ένα σουτ που απέκρουσε σε πρώτο χρόνο ο Γιοβάνοβιτς με τη μπάλα να καταλήγει στον αρχηγό της ΑΕΚ που απ’ το ένα μέτρα δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 2-1.

Β’ ημίχρονο

Χωρίς τον ξέφρενο ρυθμό του πρώτο ημιχρόνου ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο, κάτι που ασφαλώς λειτουργούσε υπέρ της ΑΕΚ που είχε το προβάδισμα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 54’ ήρθε η πρώτη τελική και ήταν για τον Απόλλωνα όταν μετά από μπαλιά του Χαμάς ο Αλμπάνης επιχείρησε με προβολή να νικήσει τον Λεάλ, όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω απ’ την εστία.

Αφού όμως προειδοποίησε ο Απόλλωνας στο 58’ έφθασε στην ισοφάριση με τον Μπακαλί Νταμπό. Η φάση ξεκίνησε από εκτέλεση φάουλ του Κολ, ο οποίος έστειλε συστημένη τη μπάλα στο κεφάλι του Νταμπό που νίκησε τον Λεάλ για το 2-2.

Ο ρυθμός δεν θυμίζει σε τίποτα το πρώτο ημίχρονο και ως επακόλουθο δεν υπήρχε η σωρεία των ευκαιριών. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά το τέρμα του Νταμπό η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 72’ όταν ο Ρομπέρζ κέρδισε μια κεφαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ χωρίς όμως να σημαδέψει σωστά.

Στο 77’ όμως ο Νταμπό ολοκλήρωσε τη δουλειά της ανατροπής καθώς μετά από μπαλιά του Μαυρία κέρδισε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ στέλνοντας τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Λεάλ που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η ΑΕΚ ακούμπησε την ισοφάριση στο 85’ όταν μετά από φάουλ του Εγγλέζο, όμως ο Γιοβάνοβιτς απογειώθηκε και κατέβασε ρολά. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρομό επιχείρησε τη προβολή μετά από κόρνερ χωρίς ωστόσο να βρει εστία.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Απόλλωνας θα έφευγε με το διπλό τίτλου απ’ την «Αρένα» ο Λέδες πέτυχε ένα απίθανο τέρμα στο 90+4 στέλνοντας τη μπάλα με σουτ απ’ το ύψος της περιοχής σ’ ένα σημείο που Γιοβάνοβιτς δεν μπορούσε να αντιδράσει. Με το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Απόλλωνα διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ένα πλάγιο που δόθηκε απ' τον διαιτητή πριν την φάση του τέρματος της ΑΕΚ το οποίο και θεωρούν πως ήταν λανθασμένο.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Μπαντία): Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες (Χριστοφόρου 56'), Γκαρσία (Εγγλέζου 63'), Λέδες, Μάμας (Εσπινόζα 78'), Φαράζ (Ρομό 63'), Γκιούρτσκο (Ακοράν 63'), Άλτμαν, Τρισκόφσκι

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (Φιλιώτης 80'), Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς (Αλεσαμί 74'), Κολ, Ντανίλο, Ογκεντά (Ίλιεφ 64'), Αλμπάνης (Γιάνγκα 74'), Νταμπό (Γιοβάνοβιτς 80'), Πίττας

Σκόρερ: Γκιούρτσκο (19'), Τρισκόφσκι (45+1), Λέδες (90+4') / Πίττας (16'), Νταμπό (58', 77')

Κίτρινες Κάρτες: Μιλίσεβιτς, Τρισκόφσκι / Ρομπέρζ, Γιοβάνοβιτς

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου