ΑΕΚ-Απόλλων 0-0: Περσινά, ξινά σταφύλια(vid)

Όπως και πέρσι στον πρώτο γύρο οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν στην «Αρένα»

Μετά από ένα παιχνίδι το οποίο είχε όλο το ζουμί στα τελευταία στάδιά του, ΑΕΚ και Απόλλωνας συμβιβάστηκαν σε άγονη ισοπαλία στην «Αρένα» με  τους γηπεδούχους να καταγράφουν δύο κλασικές ευκαιρίες στο τρίλεπτο της καθυστέρησης.

Η προσήλωση των γηπεδούχων στη διατήρηση του μηδέν παθητικού με επιστράτευση τριάδας στα μετόπισθεν όπως επίσης η αδυναμία του Απόλλωνα να αναπτυχθεί ομαλά στο τελευταίο τέταρτο του γηπέδου συνέβαλαν στο τελικό σκορ.

Το χαμένο έδαφος δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες ωστόσο με τη συμπεριφορά τους στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έδειξαν ατολμία ώστε να διεκδήσουν ένα τρίποντο το οποίο θα έφερε οφέλη και βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην αντίπαλη περιοχή καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με τον Ζελάγια να υποπίπτει στο επιθετικό φάουλ στον Τρουγιόλς, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα ανέκοψε κάθετη μεταβίβαση του Αγκίρε προς τον Γιαννιώτα. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών παιχνιδιού ο Βασιλείου έψαξε τον Ζελάγια στη μεγάλη περιοχή ωστόσο ο οπισθοχωρημένος Σάστρε του πήρε τη μπουκιά από το στόμα, με τον Αγκίρε να προτιμάει και αυτό την αριστερή πτέρυγα στο 12ο λεπτό πραγματοποιώντας συρτή μπαλιά την οποίαν σταμάτησε ο Τόνιο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ρουίθ με ανέβασμα στο αντίπαλο μίσο έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Μολ να ανταποκρίνεται θετικά, ενώ μια προώθηση του Βασιλείου από αριστερά οδήγησε σε μπαλιά την οποίαν ανέκοψε ο Γκονζάλες. Στο 17ο λεπτό ο Γιαννιώτας νίκησε κατά κράτος τον Τέτε στο ένας εναντίον εντός ωστόσο η μπαλιά η οποία ακολούθησε δεν είχε αποδέκτη στη μεγάλη περιοχή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα μια γρήγορη εκτέλεση φάουλ έφερε τον Γιάννου σε θέση βολής ωστόσο ο Μολ ενήργησε θετικά.

Στο 23ο λεπτό ο Σπόλιαριτς με κεφαλιά ανάγκασε τον Μολ να πέσει στη δεξιά του γωνιά και να μπλοκάρει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο με κοντινή κεφαλιά είδε τον Τόνιο να παραχωρεί κόρνερ με δυσκολία. Η σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ καταγράφηκε στο 27ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι να βλέπει τη μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ μια μακρινή μεταβίβαση του Κυριάκου τέσσερα λεπτά αργότερα δεν ανησύχησε τον Τόνιο.

Μετά από 34 λεπτά παιχνιδιού ο Βασιλείου επιχείρησε μεταβίβαση από αριστερά η οποία σταμάτησε στον Ρουίθ, ο οποίος στο 36ο λεπτό πέρασε στο ποινολόγιο του διαιτητή της αναμέτρησης. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έψαξαν κομπίνα στην εκτέλεση κόρνερ με Αγκίρε και Ζελάγια χωρίς όμως επιτυχία, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς στο 48ο λεπτό δεν ήταν αρκετή ώστε να ανοίξει το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα μια απόπειρα του Γιαννιώτα να παίξει στο ένας εναντίον ενός με τον Τέτε βρήκε τον τελευταίο κερδισμένο. Στο 54ο λεπτό Ζελάγια και Σαρδινέρο συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να μη μπορεί να βγει τετ-α-τετ με τον Τόνιο, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού Γιούστε και Κάσες είδαν την κίτρινη κάρτα με τον τελευταίο να συμπληρώνει τρεις.

Στο 61ο λεπτό μια διαγώνια μεταβίβαση του Θαντί απομακρύνθηκε με γροθιές από τον Μολ, ενώ μια εκτέλεση φάουλ του Πέδρο δύο λεπτά αργότερα κατέληξε στο κεφάλι του Γκονζάλες. Στο 66ο λεπτό ο Μολ δεν ανησύχησε σε μακρινό σουτ του Τρισκόφσκι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ζελάγια έστρωσε στον Σαρδινέρο ο οποίος δεν μπόρεσε να απειλήσει μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Μέσα σε ένα τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι επιστράτευσαν Ενσούε και Μπιντά, με τον πρώτο στο 75ο λεπτό να πατά περιοχή αλλά να προδίδεται από το κοντρόλ της μπάλας. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τρουγιόλς με προβολή δεν επέτρεψε την τροφοδότηση του Ζελάγια από τον Γιαννιώτα, με το ανέβασμα του Πέδρο στο 84ο λεπτό να μην συνοδεύεται από θετικό πρόσημο με τον Πορτογάλο να βάζει πολλή δύναμη στην μπαλιά του.

Στο 86ο λεπτό ο Φιόλιτς ακροβολίστηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή και με σουτ στην κίνηση είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι, ενώ στο 89ο λεπτό ο Γκακπέ πάτησε μικρή περιοχή ωστόσο το γύρισμα που επιχείρησε σταμάτησε στον Θαντί. Ο Γιάννου στο πρώτο από τα τρία λεπτά καθυστέρησης με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε καρδιοχτύπια στον Μολ, με τον Τρισκόφσκι να βλέπει τον Ελβετό τερματοφύλακα σε ετοιμότητα λίγο αργότερα απειλώντας από το ύψος του πέναλτι.

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Τόνιο, Θαντί, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς (75' Φιόλιτς), Τρισκόφσκι, Τέτε, Γκονζάλες, Σάστρε, Ρουίθ (77' Αναστασίου), Κάσες, Γιάννου

Απόλλων (Ι. Βουκομάνοβιτς): Μολ, Σελίμοβιτς, Σακέτι, Ζελάγια, Πέδρο, Αγκίρε (70' Ενσούε), Γιαννιώτας, Κυριάκου (72' Μπιντά), Γιούστε, Σαρδινέρο, Βασιλείου (81' Γκακπέ)

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος

Κίτρινες κάρτες: Ρουίθ, Κάσες (3η), Γκονζάλες/Σελίμοβιτς, Γιούστε