Καθάρισε ο Πονς… και «βύθισε» Απόλλωνα (vid)

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ που κέρδισε τον Απόλλωνα με 1-0 και «έπιασε» τον Άρη στη δεύτερη θέση

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα με 1-0 μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα» παίρνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη, ανεβαίνοντας στη 2η θέση στους 25 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά στο +6 από τον σημερινό της αντίπαλο.

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο χωρίς πολλές φάσεις με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ σκόραρε γρήγορα στο 47’ με τον Πονς να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ, το οποίο τελικά χάρισε τη πολύτιμη νίκη στην ομάδα του,

Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στη 2η θέση και στους 25 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στην 5η θέση και στους 19 βαθμούς.

Η εικόνα του αγώνα

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά και από τα πρώτα δύο λεπτά απείλησε με τον Νταμπό να κάνει το πλάγιο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Η ομάδα του Μακρίδη στα πρώτα δέκα λεπτά πατούσε και καλύτερα και περιόρισε την ΑΕΚ, η οποία αν και πίεζε ψηλά δεν κατάφερε στα πρώτα λεπτά να απειλήσει.

Μετά το 15’ η ομάδα του Όλτρα ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και κράτησε μπάλα και αυτή στην κατοχή της, ψάχνοντας την ευκαιρία να απειλήσει. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά καλές στο αμυντικό κομμάτι και προσπάθησαν να κλείσουν τους διαδρόμους που οδηγούσαν προς τις εστίες τους. Έτσι δεν είχαμε και τόσο ανοιχτό παιχνίδι στα πρώτα 35 λεπτά του πρώτου μέρους, με την ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο να ανεβάζει στροφές και να ψάχνει το γκολ. Στο 39’ η ΑΕΚ απείλησε με την κεφαλιά του Άλτμαν και τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει, ενώ στο 41’ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Β. Γιοβάνοβιτς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, που πήγε προς την εστία του Απόλλωνα με τον Α. Γιοβάνοβιτς να διώχνει εξ’ επαφής. Η φάση ελέγχθηκε από το ΒΑΡ και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα στο ξεκίνημα ήταν διαφορετική με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και να καταφέρνει με την έναρξη να σκοράρει, καθώς στο 47’ ο Πονς με ευθύβολο σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Γιοβάνοβιτς κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ, ανέβηκε ακόμη περισσότερο και μέσα σε πέντε λεπτά από το 50’ μέχρι το 55’ βρήκε τρεις ευκαιρίες, με τους Ροσάλες, Γκαρσία και Γκιούρτσο να μην καταφέρνουν να σκοράρουν.

Μετά το 60’ ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει και να απειλήσει και αυτός, με την ΑΕΚ να αμύνεται αρκετά καλά και να κρατά το 1-0 υπέρ της.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο και περισσότερο πίεζε ψηλά ο Απόλλωνας, ο οποίος στο 71’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πίττα και στο 74’ ο Νταμπό έστειλε και αυτός την μπάλα έξω με σουτ. Στο 75’ απείλησε ξανά ο Απόλλωνας με τον Νταμπό και πάλι να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, με τον Πίριτς να κάνει φοβερή απόκρουση σε κόρνερ και να κρατά το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο 77’ ο Β. Γιοβάνοβιτς δέχθηκε κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Τρισκόφσκι εκτός περιοχής, όμως ο Θεουλή πήγε στο ΒΑΡ και ακύρωσε την κόκκινη δίνοντας επιθετικό φάουλ και κίτρινη κάρτα στον επιθετικό της ΑΕΚ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί ο Απόλλωνας να ανέβηκε και να πίεζε ψηλά, όμως η ΑΕΚ έκλεισε καλά τους χώρους της και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε ευκαιρία η ΑΕΚ να κάνει το 2-0 με το γυριστό σουτ του Ροσάλες στο 88’ να φεύγει λίγο έξω. Όμως ευκαιρία είχε να ισοφαρίσει ο Απόλλωνας στο 92’ με τον Ντιγκινί να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει έξω.

Έτσι η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το 1-0 υπέρ της και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.