Καλημέρα… με έκπληξη

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος, μεταξύ ΑΕΚ και Δόξας

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με το αριστερό ξεκίνησε το πρωτάθλημα η ΑΕΚ, η οποία στον πρώτο αγώνα της χρονιάς εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Δόξα, στο ΑΕΚ Αρένα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τρισκόφσκι (26’), ωστόσο ο Σαντίκ (49’) ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Επίσης, με εννέα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η Δόξα, λόγω αποβολής του Μπαλντέ (52’) με απευθείας κόκκινη κάρτα και του Μέσκα (92') με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πολύ καλοί οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Δόξα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, παίζοντας στη συνέχεια φοβερή άμυνα.

Από ένα βαθμό πήραν στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος οι δύο ομάδες.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο της ήταν στο πρώτο μέρος της πρεμιέρας η ΑΕΚ, η οποία υπερείχε στην κατοχή της μπάλας και ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη από την Δόξα.

Η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε στο 15', όταν ο Ρομό έκανε κεφαλιά από δύσκολη θέση εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μακρή για να αστοχήσει με το κεφάλι.

Ότι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το πέτυχε ο Τρισκόφσκι στο 26’, αφού ο αρχηγός των «κιτρινοπράσινων» σκόραρε με κεφαλιά εντός περιοχής. Η σέντρα έγινε από τον Ρομό.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ κράτησε μπάλα, όμως η μοναδική αξιόλογη στιγμή, μετά το γκολ του «Τρίσκο, ήρθε στο 39’, όταν ο Μιλίσεβιτς έκανε άστοχο σουτ εντός περιοχής.

Το μόνο που σημειώθηκε από πλευράς Δόξας, ήταν ένα μακρινό άστοχο σουτ του Σαντίκ.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την Δόξα, αφού στο 49’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Σαντίκ. Ο επιθετικός της Δόξας έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Παρόλα αυτά, τα πανηγύρια των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν για πολύ, μιας και στο 52’ ο Μπαλντέ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα εφτά λεπτά νωρίτερα, είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα, για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Φερνάντεθ.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, η ΑΕΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές της Δόξας, έπαιξαν φοβερή άμυνα και για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν την εστία του Σισκόφσκι.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν από την Λάρνακα με το διπλό, αφού στο 87’ ο Εμπραλίτζε έβγαλε την ομάδα του στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Ασαμόα, ο οποίος σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Μαρτίνεθ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 88’ σημειώθηκε η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα και πρώτη τελική της ΑΕΚ στην επανάληψη, όταν ο Ταντί έδωσε στον Ολατούντζι, ο οποίος ανενόχλητος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Παράλληλα, στις καθυστερήσεις του αγώνα σημειώθηκε ένα άστοχο σουτ από τον Ακοράν.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ντ. Καταλά): Μαρτίνεθ, Λουίς Γκουστάβο, Ακοράν, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Φερνάντες (80' Ταντί), Κύπρος (67' Τρουγιόλς), Μακρής (67' Ολατούντζι), Μάμας (76' Μάμας).

Δόξα (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης, Κοβάσεβιτς, Λαφράνς, Χριστοφή (46' Ατενόν), Τραϊτσέφσκι, Καλλής (46' Μπαλντέ), Εμπραλίτζε (94' Αντάμοβιτς), Μέσκα.

Σκόρερ: 26' Τρισκόφσκι / 49' Σαντίκ.

Kίτρινες: 57' Κύπρος / 22' Μέσκα, 38' Κοβάσεβιτς, 44' Λαφράνς, 81' Τραιτσέφσκι.

Κόκκινες: - / 53' Μπαλντέ, 92' Μέσκα.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας.