Ξεγλίστρησε από Λάρνακα... πλησιάζοντας κορυφή

Διπλό για τον Απόλλωνα, που κέρδισε στην Λάρνακα την ΑΕΚ με 2-0

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Διπλό για τον Απόλλωνα, που κέρδισε στην Λάρνακα την ΑΕΚ με 2-0. Τα γκολ των «κυανολεύκων» σημειώθηκαν από τους Ντιγκινί (39΄) και Νταμπό (52’). Επίσης οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Ντιγκινί στο 49’, αφού ο Μολ έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, όμως ο Απόλλωνας είχε την ουσία, γεγονός που έδωσε ψυχολογία στους «κυανόλευκους», οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, σκοράροντας και δεύτερο γκολ. Μετά το τέρμα του Νταμπό η ομάδα της Λεμεσού έλεγξε το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας μετρά πλέον 59 βαθμούς και «έπιασε» την ΑΕΛ στη δεύτερη θέση, ενώ μείωσε τη διαφορά του από την πρώτη Ομόνοια στον ένα βαθμό. Στην πέμπτη θέση με 44 βαθμούς παρέμεινε η ΑΕΚ.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους η ΑΕΚ, που ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη από τον αντίπαλο της. Αμυντικά και δημιουργικά προβλήματα παρουσίασε ο Απόλλωνας, ο οποίος όμως κατάφερε να σκοράρει.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 6’, όταν ο Ακοράν με σουτ εντός περιοχής, είδε τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό των φιλοξενούμενων και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο 11’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ναράνχο. Ο Μοίσοφ έπιασε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Ισπανός επιθετικός από πολύ κοντά έκανε τη προβολή. Παρόλα αυτά, ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε εντυπωσιακά και στη συνέχεια απομάκρυνε με διπλή προσπάθεια.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Λάρνακας έχασε νέα ευκαιρία με άστοχη κεφαλιά του Μακρή εντός περιοχής.

Η πρώτη τελική του Απόλλωνα ήρθε στο 30’ με αδύναμο σουτ του Πίττα εντός περιοχής. Κανένα πρόβλημα για τον Μολ.

Εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε να είναι πιο κοντά στο να ανοίξει το σκορ, ο Μοίσοφ με ένα ολέθριο λάθος έδωσε την ευκαιρία στους «κυανόλευκους» να προηγηθούν. Συγκεκριμένα, ο αμυντικός της ΑΕΚ ήταν ο τελευταίος ποδοσφαιριστής της ομάδας του και ενώ είχε τον έλεγχο της μπάλας, γλίστρησε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Νταμπό, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα, μπήκε περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντιγκινί, που δεν θα μπορούσε να αστοχήσει από εκείνο το σημείο.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά το μόνο που καταγράφηκε ήταν ένα αδύναμο σουτ του Μπίσεσβαρ εκτός περιοχής.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, που ευτύχισε μόλις στο έβδομο λεπτό της επανάληψης να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Παρόλα αυτά, η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος άνηκε στους γηπεδούχους, που απείλησαν με σουτ του Ακοράν στο 46’. Ο Γιοβάνοβιτς κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 49’ ο Θεουλή Χρυσοβαλάντης, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδωσε πέναλτι στον Απόλλωνα, για χέρι του Ναράνχο εντός περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι την ανέλαβε ο Ντιγκινί, αλλά ο Μολ έπεσε σωστά και απόκρουσε.

Ότι δεν κατάφερε ο Ντιγκινί, το πέτυχε ο Νταμπό για τον Απόλλωνα, που στο 52’ έφυγε στη πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Μολ, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 57’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν τρία τα τέρματα τους με κεφαλιά του Γιούστε, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Απόκρουσε εντυπωσιακά ο Μολ.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να ελέγχει, ενώ οι δύο ομάδες χωρίς να χάσουν κάποια κλασική ευκαιρία, απείλησαν την αντίπαλη εστία με ορισμένα σουτ στον στόχο, τα οποία όμως αποσόβησαν με σχετική ευκολία οι Μολ και Γιοβάνοβιτς.

Οι τελικές στον στόχο από πλευράς Απόλλωνα ήρθαν από τους Νταμπό και Μπίσεσβαρ, ενώ για την ΑΕΚ οι εν λόγω τελικές καταγράφηκαν από τα πόδια των Ακοράν, Χάουγκεν και Σπόλιαριτς.

Highlight: Το γκολ του Νταμπό στο 52’, αφού «έλυσε» τα πόδια των φιλοξενούμενων, που μετά από αυτό το τέρμα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Σ. Αυγουστή): Μολ, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Χέιτλι (78' Σπόλιαριτς), Ιωάννου (78' Φερνάντεθ), Φλοριάν (55' Ναράνχο), Μακρής (78' Νάντο), Μοϊσόφ (66' Χάουγκεν).

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ψύχας (64' Παναγιώτου), Μάρκοβιτς (44' Ντένιτς), Χάμπος (83' Κατελάρης), Μπίσεσβαρ (83' Ματέι), Πίττας (83' Γιαννιώτας), Ντιγκινί, Νταμπό.

Σκόρερ: - / 39' Ντιγκινί, 52' Νταμπό.

Κίτρινες: 16' Χέιτλι / 41' Ψύχας.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.