Ζωντανή για τετράδα η Λάτσιο με... πάρτι κόντρα στη Μίλαν!

Έριξαν τριάρα στους «ροσονέρι»

Τραβάει τη Λάτσιο προς την τετράδα ο Κορέα! Ο Αργεντινός φορ σκόραρε δις, ο Ιμίμπολε βρήκε και αυτός δίχτυα και η Λάτσιο έκανε πάρτι με... καλεσμένη τη Μίλαν (3-0), με τους Ρωμαίους να μένουν ζωντανοί στη μάχη για ένα εισιτήριο για το Champions League της επόμενης περιόδου.

Στο -5 από την τετράδα, αλλά με ματς λιγότερο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, με τη Μίλαν να βρίσκεται στην 5η θέση πλέον, υστερώντας στην τριπλή ισοβαθμία (στους 66 βαθμούς) με Γιουβέντους και Νάπολι!

Ο Κορέα, λοιπόν, ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για την Λάτσιο πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του αγώνα μετά από ασίστ του Ιμόμπιλε, με την Μίλαν να λέει και... ευχαριστώ που το γκολ του Λατσάρι δεν μέτρησε στο φινάλε (43') του ημιχρόνου για επιθετικό φάουλ. Ωστόσο, καθόλα νόμιμο ήταν το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κορέα στο 50ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-0 και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας. Ο Ιμόμπιλε στο 87ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ωραίο διαγώνιο σουτ, έχοντας προειδοποιήσει λίγο νωρίτερα με υπέροχη λόμπα που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα!

Ένα τρίποντο που ήταν το δέκατο διαδοχικό εντός έδρας για την Λάτσιο και την κρατάει ζωντανή στη μάχη της τετράδας, ενώ δεν αποκλείεται το εξ αναβολής παιχνίδι της με την Τορίνο να την βάλει από το... παράθυρο στο σεντόνι αφού ίσως και να διεξαχθεί μετά το φινάλε του πρωταθλήματος λόγω μη διαθέσιμων κενών ημερομηνιών.