«Ξελάσπωσε» την Αταλάντα ο Μουριέλ!

Τον αποκαλούν «super sub» και δεν έχουν άδικο! Ο Λουίς Μουριέλ χτύπησε για ακόμη μια φορά ως αλλαγή και χάρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Αταλάντα επί της Κάλιαρι (0-1), μειώνοντας τη διαφορά από την τετράδα στους 2 βαθμούς.

Το ματς στη Σαρδηνία ήταν φουλ ισορροπημένο, χωρίς πολλές φάσεις και με το τέμπο χαμηλό. Κάτι που σαφώς δεν ήταν αναμενόμενο αφού πρόκειται για δύο ομάδες που αρέσκονται να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο. Τα λεπτά κυλούσαν... δραματικά για όσους το έβλεπαν, με το 0-0 να παραμένει και να δείχνει πως δεν θα αλλάξει μέχρι το φινάλε. Μέχρι να μπει στο γήπεδο ο Μουριέλ και με μια καταπληκτική ενέργεια και άψογο πλασέ να γείρει την πλάστιγγα υπέρ της Αταλάντα, που λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να πάθει «έμφραγμα», αλλά το VAR ανέτρεψε την απόφαση του διαιτητή για πέναλτι υπέρ της Κάλιαρι.

Στη Γένοβα, η Σαμπντόρια κατάφερε να «λυγίσει» την Φιορεντίνα (2-1) και να την βυθίσει στην εσωστρέφεια. Ο Κεϊτά Μπαλντέ με κεφαλιά μετά το γύρισμα του Ραμίρεζ άνοιξε το σκορ για την «ντόρια» στο 31ο λεπτό, αλλά ο Βλάοβιτς πέτυχε ακόμη ένα τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα.

Και αν ο νέος (σσ. Βλάοβιτς) είναι ωραίος, τότε ο παλιός είναι... αλλιώς. Ο Κουαλιαρέλα στο 71ο λεπτό ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο στην Σαμπντόρια για την επιστροφή της στις νίκες και να την ανεβάσει στους 30 βαθμούς, αφήνοντας τη Φιορεντίναστα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και με συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα!