Τρίποντο με ανατροπή για Νάπολι

Πέρασε με 2-1 από την έδρα της Τζένοα

Ζωντανή στη μάχη για τον τίτλου έμεινε η Νάπολι που κέρδισε με 2-1 την Τζένοα μέσα στο «Μαράσι».

H Νάπολι πίεσε από την αρχή του ματς και στο 12’ είχε δοκάρι σε σουτ του Ινσίνιε, αλλά στο 20’ ο Ρόμουλο σέντραρε από δεξιά και ο Κουαμέ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι «παρτενοπέι» βγήκαν μπροστά και στο 36’ έχασαν απίθανη ευκαιρία με τον Μίλικ από τη μικρή περιοχή να μην μπορεί να νικήσει τον Ράντου.

Το ματς διακόπηκε στο 60ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης, αλλά ξεκίνησε μετά από περίπου δέκα λεπτά. Με την επανέναρξη η Νάπολι έφτασε στο γκολ καθώς στο 62’ ο Μέρτενς άφησε τακουνάκι στον Ρουίθ που έκανε με σουτ το 1-1. Το ματς από εκεί και πέρα πήγε στη δύναμη και το τερέν «βοήθησε» σε αυτό καθώς ήταν πολύ βαρύ αλλά στο 87’ μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Μπιράσκι πιεζόμενος πέτυχε αυτογκόλ με προβολή κι έκανε το 1-2.

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Κρισίτο, Μπιράσκι, Ρομέρο, Βελόσο (58’ Ομεονγκά), Λάζοβιτς, Χίλιεμαρκ (78’ Ματσιτέλι), Ρόμουλο (90’ Πάντεβ), Μπέσα, Πιόντεκ, Κουαμέ

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ρουί, Χισάι (81’ Μαλκουί), Κουλιμπαλί, Αλμπιόλ, Χάμσικ, Άλαν, Ζιελίνσκι (46’ Ρουίθ), Καγιεχόν, Μίλικ (46’ Μέρτενς), Ινσίνιε.