Τρελαίνει κόσμο η Σαλερνιτάνα... του Κάστανου!

Επικράτησε 2-1 της Βενέτσια και την Κυριακή δίνει τον υπέρ πάντων αγώνα με την Κάλιαρι

Σαλερνιτάνα… φουλ για σωτηρία! Η ομάδα του Ντάβιντε Νικόλα επικράτησε 2-1 της Βενέτσια σε εξ αναβολής ματς για την 20η αγωνιστική, την έσπρωξε στη Serie B αφού ψάχνει μόνο ένα θαύμα πλέον, και πάει την Κυριακή να δώσει τον… υπέρ πάντων αγώνα με αντίπαλο την Κάλιαρι που μπορεί να κρίνει την κατηγορία.

To παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού στο 4ο λεπτό ο προωθημένος Φάτσιο έκανε το σουτ, το οποίο σταμάτησε στο χέρι του Τσεκαρόνι. Ο διαιτητής μετά την εξέταση του VAR έδειξε την άσπρη βούλα και την κάρτα στον αρχηγό των φιλοξενούμενων, με τον Μπονατσόλι στο 7ο λεπτό να δίνει προβάδισμα στη Σαλερνιτάνα.

Το ματς απέκτησε εξαιρετικό ρυθμό, με τον Έντερσον στο 22΄ να έχει μεγάλη ευκαιρία για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο κίπερ της Σαλερνιτάνα, Σέπε, έβγαλε το τετ-α-τετ του Αμπαντού. Η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος ανήκε στους γηπεδούχους αλλά ο Τζούριτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μαένπαα.

Διαφορετικό δεύτερο ημίχρονο, με τη Βενέτσια να βγάζει αντίδραση. Άλλωστε η ομάδα από τη Βενετία γνώριζε πως μόνο αν έπαιρνε τη νίκη, έφτανε στους 25 βαθμούς και βρισκόταν στο -3 θα μπορούσε να ελπίζει ως το φινάλε για να αποφύγει το… μοιραίο! Κάπως έτσι, ο Ανρί στο 58ο λεπτό με τελείωμα εξ επαφής έφερε το σκορ στα ίσα, αλλάζοντας τα δεδομένα.

Κάπου εκεί, ο Ντάβιντε Νικόλα έριξε στο ματς τον Βέρντι στη θέση του Μπονατσόλι, με τον πρώτο να τον δικαιώνει για την επιλογή του. Στο 67ο λεπτό και μετά από τρεις κερδισμένες κόντρες, η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Βέρντι ο οποίος με τρομερό τελείωμα εκτέλεσε τον Μαένπαα και έδωσε το σύνθημα για… τρελούς πανηγυρισμούς στο «Stadio Arechi».

Τα λεπτά περνούσαν, η Σαλερνιτάνα οχυρώθηκε εξαιρετικά στα καρέ της και λίγο έλειψε να πληρώσει την οπισθοχώρησή της αλλά η εκτέλεση φάουλ του Αράμου πέρασε… σύριζα από το αριστερό «Γ» της εστίας, με το σκορ να παραμένει μέχρι το φινάλε ως είχε και τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη. Την ίδια ώρα, η Βενέτσια ψάχνει πλέον ένα θαύμα αφού πρέπει να κερδίσει και τα τρία παιχνίδια της, αλλά θέλει και συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση