Τέζαρε την Ίντερ στο «Μεάτσα» η ανατρεπτική Ρόμα!

Η Ίντερ προηγήθηκε με τον Ντιμάρκο, ωστόσο η Ρόμα το γύρισε με τους Ντιμπάλα και Σμόλινγκ

Ηχηρό πέρασμα από το «Μεάτσα» για τη Ρόμα! Το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο -ο οποίος όντας τιμωρημένος, δεν κοούτσαρε κόντρα στην πρώην του ομάδα- αποχώρησε με το «διπλό» (1-2) και μάλιστα με ανατροπή από την έδρα της Ίντερ στο πλαίσιο της 8ης «στροφής» του ιταλικού πρωταθλήματος.

Έτσι, οι Ρωμαίοι επέστρεψαν στις νίκες, επανήλθαν στο -4 από την πρωτοπόρο Νάπολι, ανεβαίνοντας στην 4η θέση. Ταυτόχρονα, βύθισαν στην εσωστρέφεια την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι -που παρέμεινε 7η και πλέον στο -8 από την κορυφή- η οποία ηττήθηκε για τρίτη φορά στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30' με τον Ντιμάρκο. Ωστόσο, εάν και είχαν στιγμές και για ένα δεύτερο τέρμα (μεταξύ άλλων και δοκάρι με τον Τσαλχάνογλου), είδαν τη Ρόμα να φτάνει στη νίκη χάρη στα τέρματα των Ντιμπάλα (39') και Σμόλινγκ (75'). Αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός.

Το ματς:

Η Ίντερ ήταν εκείνη που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, απειλώντας αρχικά (4') με την κεφαλιά του Λαουτάρο. Οι «τζαλορόσι» περίμεναν κατά βάση πίσω από την μπάλα, ωστόσο αρκετά γρήγορα ισορρόπησαν στο παιχνίδι.

Στο 10' ήρθε η στιγμή για τους πρώτους πανηγυρισμούς, με τον Τζέκο να επωφελείται από τις κόντρες και να σκοράρει με πλασέ κόντρα στην πρώην ομάδα του. Ένα γκολ που αφενός δεν πανηγύρισε, κυρίως όμως που ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν εντέλει προβάδισμα. Συγκεκριμένα, στο 30' ο Μπαρέλα βρήκε ωραία τον Ντιμάρκο, ο οποίος με κίνηση κρυφού φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ρόμα παρέμενε ελάχιστα απειλητική. Κάτι που βέβαια δεν την εμπόδισε από το να ισοφαρίσει σε 1-1 πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο. Στο 39', λοιπόν, ο Σπινατσόλα έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Ντιμπάλα να σκοράρει με πλασέ στην κίνηση. Σε μια φάση που έχει μερίδιο ευθύνης και ο Χαντάνοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εκ νέου την Ίντερ σε ρόλο... κουμανταδόρου του ρυθμού. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε δοκάρι με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, ενώ στο 67' η πλασεδάρα που έπιασε εκτός περιοχής ο Ασλάνι πέρασε ελάχιστα δίπλα από την αριστερή δοκό.

Κι όμως. Εκείνη που έφτασε σε δεύτερο γκολ και κατ' επέκταση στην ανατροπή ήταν η Ρόμα, στο 75': Εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι, κεφαλιά του Σμόλινγκ από την «καρδιά» της περιοχής και 1-2.

Οι Ρωμαίοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους σκορ μέχρι το φινάλε. Μάλιστα, ήταν και περισσότερο απειλητικοί, έχοντας εκ των κύριων εκφραστών των προσπαθειών τους τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 81'.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση