Τεσσάρα η Νάπολι τη Ρόμα (vid)

Όλες οι λεπτομέρειες εδώ

Η Νάπολι ταπείνωσε την Ρόμα στην πρωτεύουσα, κερδίζοντάς την με 4-1. Διπλό η ΣΠΑΛ, ισοπαλία η Τορίνο στην Φλωρεντία.

Το ντέρμπι del Sole εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τη Νάπολι να ταπεινώνει την Ρόμα στην πρωτεύουσα με 4-1 παρά τις σημαντικές της απουσίες. Το ξεκίνημα αποδείχθηκε ιδανικό για τους φιλοξενούμενους, με τον Μίλικ να κάνει το 0-1 μόλις στο 2’.

Ο ρυθμός άνοιξε στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Περότι με πέναλτι έκανε το 1-1 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του Ρανιέρι. Στο δεύτερο μέρος, όμως, τα λάθη του Όλσεν και των αμυντικών της Ρόμα οδήγησαν στην καταστροφή. Στο 50’ ο Όλσεν είδε την μπάλα να περνάει από... μέσα του για να κάνει ο Μέρτενς προ κενής εστίας το 1-2, ενώ στο 54’ ο Βέρντι έκανε το 1-3! Οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, όμως στο 81’ ήρθε η χαριστική βολή με τον Γιουνές να κάνει το τελικό 1-4.

Ρόμα (Κλαούντιο Ρανιέρι): Όλσεν, Σαντόν, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροφ, Ενζονζί, Ντε Ρόσι (82’ Κλάιφερτ), Σικ (62’ Τζανιόλο), Κριστάντε, Περότι (82’ Ουντέρ), Τζέκο

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Μέρετ, Χισάι (68’ Μαλκί), Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Καγιεχόν, Άλαν, Ρουίθ (74’ Γιουνές), Μέρτενς (58’ Ουνά), Μίλικ

Εμεινε όρθια η Τορίνο

Η Φιορεντίνα δεν μπόρεσε να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Τορίνο κι έχασε ουσιαστικά κάθε ελπίδα για Ευρώπη μέσα από το πρωτάθλημα. Στα μέσα Φεβρουαρίου η τελευταία νίκη των Βιόλα και ο Πιόλι πολύ δύσκολα θα κρατήσει τη θέση του στον πάγκο μετά το τέλος της σεζόν. Αντίθετα, η Τορίνο πήρε το βαθμό και βρέθηκε στο -3 από την πρώτη εξάδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με το τέρμα του Σιμεόνε, ωστόσο ο Μπασέλι διαμόρφωσε το 1-1 στο 34ο λεπτό!

Διπλό... παραμονής η ΣΠΑΛ

Η ΣΠΑΛ έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Φροζινόνε, επικράτησε 1-0, βρέθηκε στο +5 από την Μπολόνια (με ματς περισσότερο), ενώ... έριξε και την αντίπαλό της στη Serie B. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βικάρι στο 13ο λεπτό από ασίστ του Κούρτιτς.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση