«Τελείωσε» τη Νάπολι η Ρόμα στη μάχη του τίτλου!

Η Ρόμα τέζαρε τη Νάπολι!

Απομακρύνεται το σκουντέτο για τη Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» κρατούσαν στα χέρια τους μια σπουδαία νίκη έστω και με το… ζόρι, αλλά είδαν τον Ελ Σαράουι να τους σοκάρει στο φινάλε (1-1) και τις ελπίδες τους για τίτλο να ελαχιστοποιούνται!

Την ίδια ώρα, η Ρόμα που ήταν εξαιρετική στο δεύτερο μέρος και θα μπορούσε να φέρει… τούμπα το σκορ αλλά οι παίκτες της ήταν άστοχοι και με τον βαθμό που πήραν δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από την 4η θέση και τη Γιουβέντους.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που κέρδισαν πέναλτι και ο Ινσίνιε το μετέτρεψε σε γκολ, δίνοντας προβάδισμα στη Νάπολι στο 11ο λεπτό. Ένα τέρμα που έδωσε εξαιρετικό ρυθμό στο παιχνίδι, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, φάσεις εκατέρωθεν αλλά το 1-0 υπέρ των «παρτενοπέι» να μην αλλάζει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τη Ρόμα να βγαίνει μαζικά μπροστά και να φτιάχνει μεγάλες φάσεις για την ισοφάριση, αλλά τα τελειώματα των Έιμπραχαμ και Ιμπάνιες ήταν άσχημα. Τα λεπτά περνούσαν, υπήρχαν μπόλικες μονομαχίες και πολλά νεύρα, με τον Φουτσάτο της Ρόμα να αποβάλλεται ενώ βρισκόταν στον πάγκο. Η Ρόμα συνέχιζε την ασφυκτική της πίεση και τελικά δικαιώθηκε, βρίσκοντας το γκολ με τον Έιμπραχαμ να σπάει στον Ελ Σαράουι και αυτός με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-1, παγώνοντας το «Ντιέγκο Μαραντόνα» και χαρίζοντας την ισοπαλία στην ομάδα του.

Η Νάπολι με την ισοπαλία αυτή έμεινε στο -4 από την κορυφή αλλά έχει «βατό» πρόγραμμα στη συνέχεια, με τη Ρόμα να ετοιμάζεται για το εκτός έδρας ντέρμπι με την Ιντερ χωρίς τον τιμωρημένο Τζανιόλο.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση