Στο +7 με… ζόρι η Ίντερ, γκέλα για Ρόμα

Άφησε επτά βαθμούς πίσω της τη Νάπολι

Η Τορίνο στάθηκε αξιοπρεπέστατα στο Μιλάνο, όμως η Ίντερ πήρε τη νίκη (1-0) και ξέφυγε στο +7 από τη Νάπολι, με ένα ματς περισσότερο.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 30ο λεπτό, όταν μία υποδειγματική αντεπίθεση των πρωταθλητών κατέληξε σε ωραίο συρτό σουτ του Ντάμφρις, που νίκησε τον Σάβιτς ανοίγοντας το σκορ.

Αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη της ομάδας του Σιμόνε Ιντσάγκι στο πρωτάθλημα, με τους Μιλανέζους μάλιστα να κρατούν το μηδέν στην άμυνα για έκτο συνεχόμενο αγώνα!

Την ίδια ώρα, η Ρόμα κολλούσε στο 1-1 με τη Σαμπντόρια εντός έδρας, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει τη Γιουβέντους στην 5η θέση. Ο Σομουρόντοφ άνοιξε το σκορ στο 72’, όμως μόλις οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Γκαμπιαντίνι.

Τέλος, στο 1-1 (17’ Λασάνια – 81’ Καστροβίλι) έμειναν και Βερόνα, Φιορεντίνα, με τον Βλάχοβιτς να μένει άσφαιρος σε αναμέτρηση Serie A για πρώτη φορά μετά τις 6 Νοεμβρίου.