Στην κορυφή με… αστερίσκο η Γιουβέντους (vid)

Με Πιάνιτς και Ρονάλντο να σκοράρουν οι μπιανκονέρι νίκησαν 2-0

Στην κορυφή της Serie A ανέβηκε η Γιουβέντους που επικράτησε εντός έδρας 2-0 απέναντι στη Σπαλ για την 6η αγωνιστική.

Οι μπιανκονέρι τα βρήκαν σκούρα ουσιαστικά για ένα ημίχρονο, αφού οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους έβγαζαν τα πάντα. Τελικά, ο Μίραλεμ Πιάνιτς με απίθανο σουτ στο λίγο πριν το φινάλε (45΄) νίκησε τον Μπερίσα και η ομάδα του Σάρι μπήκε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα, αφού η Γιουβέντους διατήρησε τα ηνία και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να κρατήσει ψηλά τις στροφές στην απόδοσή της. Το τρίποντο «κλείδωσε» στο 78ο λεπτό όταν ο Ρονάλντο με ωραία κεφαλιά ύστερα από ασίστ του Ντιμπάλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έγραψε το 2-0.

Έτσι η Γιουβέντους έπιασε τους 16 βαθμούς, ανέβηκε στην 1η θέση και περιμένει την αναμέτρηση της Ίντερ (15) στη Γένοβα κόντρα στην Σαμπντόρια ελπίζοντας σε γκέλα των νερατζούρι.