Σταθερά για το σεντόνι η Αταλάντα

Η Αταλάντα νίκησε τη Σπέτσια με 5-2

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Αταλάντα κέρδισε με 5-2 τη Σπέτσια, έφτασε τους 25 βαθμούς και βρέθηκε στο +4 από την 5η, Λάτσιο η οποία έχει δύσκολο ματς με τη Γιουβέντους αργότερα.

Στο 11ο λεπτό ο Μούσο και το δοκάρι έσωσαν την Αταλάντα μετά από σουτ του Βέρντε αλλά στην επαναφορά ο Ενζολά πλάσαρε από κοντά για το 0-1. Η Αταλάντα απάντησε άμεσα καθώς στο 18ο λεπτό ο Τζαπακόστα έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Πάσαλιτς από κοντά έγραψε το 1-1 με πλασέ.

Στο 24’ ο Σαπάτα κέρδισε τις κόντρας μέσα στην περιοχή από δύο αντιπάλους αλλά το πλασέ του κόντραρε σε σώματα κα στο 28’ ‘το σουτ του Κοουπμάινερς λίγο έξω από την περιοχή, έξυσε το δοκάρι της Σπέτσια.

Μάλιστα στο 33’ μετά από αντεπίθεση, ο Σαπάτα άνοιξε αριστερά στον Μέλε που έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του Σάλα με το VAR να δίνει το πέναλτι. Ο Σαπάτα το εκτέλεσε και ο Προβεντέλ είπε όχι αλλά μετά από περίπου ένα λεπτό κι ενώ η Αταλάντα ήταν έτοιμη να εκτελέσει κόρνερ, ο ρέφερι ειδοποιήθηκε από το VAR κι έδωσε επανάληψη. Ο Ζαπάτα εκτέλεσε καλύτερα τη 2η φορά κι έκανε το 2-1.

Και στο 41’ ο Σαπάτα έκλεψε ψηλά από τον Έρλιτς, άνοιξε αριστερά στον Πάσαλιτς που πλάσαρε με τη μία για το 3-1.

Στο 48ο λεπτό ο Σαπάτα πάτησε όμορφα στον Πάσαλιτς που από κοντά σημάδεψε το δοκάρι και στο 54’ ο Μέλε έφυγε στην κόντρα από αριστερά αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο 58’ ο Χριστόφ πρόλαβε σωτήρια τον Σαπάτα, ενώ στο 62’ ο Προβεντέλ έσωσε μετά από σουτ του Τζαπακόστα.

Στο 66’ ήταν η σειρά του Μούσο να πει όχι σε σουτ του Ενζολά, ενώ στο 69’ ο Ντζιμσίτι αστόχησε από κοντά μετά από κόρνερ του Τζαπακόστα και στο 78’ ο Προβεντέλ είπε όχι σε σουτ του Σαπάτα.

Στο 82’ το σουτ του Ματζιόρε αστόχησε από κοντά και στην κόντρα ο Πάσαλιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μουριέλ με γυριστό από το πέναλτι, έγραψε το 4-1.

Στο 85’ ο Μούσο έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Κόλεϊ και στο 89’ ο Μαλινόβσκι με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το τελικό 5-1. Σχεδόν με τη σέντρα η Σπέτσια κέρδισε κόρνερ και από την εκτέλεσή του ο Ενζολά κατέβασε στην περιοχή και πλάσαρε για το 5-2.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Παλομίνο, Ντζιμσίτι, Τζαπακόστα (87’ Σκαλβίνι), Ντε Ρόουν, Μέλε, Πάσαλιτς (87’ Πίκολι), Κοουπμάινερς (61’ Πεσίνα), Ίλιτσιτς (60’ Μαλινόβσκι), Σαπάτα (79’ Μουριέλ)

ΣΠΕΤΣΙΑ: Προβεντέλ, Έρλιτς, Αρμιάν, Μπαζτόνι, Σάλα (64’ Ρέκα), Χριστόφ, Κοβαλένκο (64’ Κόλεϊ), Ματζιόρε, Γκιασί (82' Ποντγκορεάνου), Ενζολά, Βέρντε (52’ Μανάι).