Σόκαρε τη Γιουβέντους η Ελλάς Βερόνα! (vid)

Μεγάλο κάζο για την «Κυρία»

Αδιανόητο κάζο για τη Γιουβέντους, που κέρδιζε στην έδρα της Βερόνα ως το 76’ κι όμως έχασε με 2-1 και πλέον η Ίντερ έχει την ευκαιρία να την πιάσει στην 1η θέση.

Στο 10ο λεπτό ο Σέζνι έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Φαραόνι ενώ στο 11’ ο Πεσίνα σέντραρε από δεξιά αλλά η προβολή του Ραχμάνι δε βρήκε στόχο. Στο 19ο λεπτό η Γιουβέντους είχε δοκάρι με τον Ντάγκλας Κόστα και στο 23’ η Βερόνα βρήκε δίχτυα με τον Κούμπουλα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 36ο λεπτό η Γιουβέντους είχε κι άλλο δοκάρι, με τον Ρονάλντο αυτή τη φορά, ενώ στο 42’ ο Πορτογάλος σταρ απείλησε και πάλι αλλά αυτή τη φορά αστόχησε. Μάλιστα στο 43’ έχασε ακόμη μία ευκαιρία με όμορφη κεφαλιά.

Στο 61’ το σουτ του Μπορίνι ανάγκασε τον Σέζνι σε δύσκολη επέμβαση αλλά στο 65’ ο Ρονάλντο άλλαξε με τον Ντιμπάλα, έφυγε από το κέντρο σχεδόν και με σουτ από το πέναλτι έκανε το 0-1. Μάλιστα ο Πορτογάλος πέτυχε γκολ για 10ο σερί αγώνα της «Μεγάλης Κυρίας» κι έγινε ο πρώτος παίκτης που καταφέρνει κάτι τέτοιο

Ωστόσο στ 76’ ο Μπορίνι μπήκε με όμορφη ενέργεια στην περιοχή και πλάσαρε τον Σέζνι για το 1-1. Από εκεί και πέρα η Βερόνα ήταν η μοναδική ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο. Στο 83’ ο Μπονούτσι έσωσε σε κόρνερ με προβολή μετά από σουτ του Μπορίνι και από το κόρνερ ο Κούμπουλα είχε δοκάρι με κεφαλιά ενώ στο ριπλέι φάνηκε πως ο Μπονούτσι είχε κάνει πέναλτι. Το VAR το έδωσε και ο Πατσίνι έγραψε το 2-1 από τα 11 μέτρα.

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Ραχμάνι, Κούμπουλα, Γκίντερ, Φαραόνι, Αμραμπάτ, Βελόσο (58’ Βέρε), Λάζοβιτς (79’ Ντιμάρκο), Πεσίνα, Τζακάνι (72’ Πατσίνι), Μπορίνι

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Σάντρο, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Πιάνιτς, Ραμπιό, Μπεντανκούρ (82’ Ντε Σίλιο), Ρονάλντο, Κόστα (72’ Ράμσεϊ), Ιγκουαΐν (59’ Ντιμπάλα)