«Σκόνταψε» η Νάπολι

Έμεινε στο 1-1 με την Τζένοα

Σημαντικό βαθμό πήρε η Τζένοα στην έδρα της Νάπολι, από την οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1 και την άφησε 20 βαθμούς πίσω από τη Γιουβέντους (θέλει ένα βαθμό για να κλειδώσει μαθηματικά το Σκουντέτο).

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Ράντου είπε όχι σε σουτ του Ρουίθ και στο ίδιο λεπτό η κεφαλιά του Μίλικ πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 8’ ο Πάντεβ βρέθηκε μόνος με τον Καρνέζη αλλά αστόχησε. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 13’ ο Πάντεβ και πάλι απείλησε με όμορφο σουτ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 19’ ο Καρνέζης έπεσε και είπε όχι σε σουτ του ίδιου παίκτης και στο 22’ ο Ράντου έδιωξε το σουτ του Μέρτενς. Στο 28ο λεπτό, ο Τζένοα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στουράρο με απ’ ευθείας κόκκινη για εγκληματικό φάουλ στον Άλαν και στο 32’ ο Καρνέζης είπε όχι σε σουτ του Κουαμέ

Όμως στο 34ο λεπτό, ο Μέρτενς με φοβερό πλασέ έξω από την περιοχή, έκανε το 1-0. Η Τζένοα άγγιξε την ισοφάρισε στο 38’ καθώς η κεφαλιά του Γκίντερ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 41’ ο Καρνέζης έσωσε μετά από σουτ του Μπιράσκι και στο 45+1’ ο Ράντου είπε όχι σε κεφαλιά του Μίλικ. Στο 45+1’ ο κίπερ η Τζένοα πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε σουτ του Καγιεχόν και στην κόντρα ο Πάντεβ σέντραρε από αριστερά και ο Λάζοβιτς με όμορφο σουτ στην κίνηση στο 2ο δοκάρι έκανε το 1-1.

Στο 52ο λεπτό ο Μέρτενς έβγαλε τη σέντρα και ο Ζιελίνσκι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 61’ ο Ράντου είπε όχι σε σουτ του Μίλικ και στο 78’ο Καρνέζης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Κουαμέ. Από το κόρνερ ο Ρολόν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 80’ το σουτ του Καγιεχόν πέρασε λίγο έξω.

Στο 85’ ο Ράντου έσωσε νε τα πόδια μετά από σουτ του Κουλιμπαλί και δύο λεπτά μετά πραγματοποίησε νέα απίθανη επέμβαση σε σουτ του Μέρτενς.

ΝΑΠΟΛΙ: Καρνέζης, Μακσίμοβιτς, Γκουλάμ (76’ Ρουί), Χισάι (87’ Ουνάς), Άλαν (67’ Ινσίνιε), Ζιελίνσκι, Γουλάμ, Μέρτενς, Καγιεχόν, Μίλικ

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Μπιράσκι, Γκίντερ, Κρισίτο, Βελόσο (77’ Ραντοβάνοβιτς), Περέιρα, Λάζοβιτς, Στουράρο, Μπέσα (82’ Πετσέλα), Πάντεβ (62’ Ρολόν), Κουαμέ