Serie A: Ήττα για Αταλάντα, γκέλαρε κι η Ρόμα

Η Λέτσε πήρε σπουδαία νίκη (2-1) επί της Ατάλαντα, έμεινε στο 1-1 με την Σασουόλο η Ρόμα

Η Λέτσε «λύγισε» την Αταλάντα και επικράτησε 2-1, τη στιγμή που η Σασουόλο πήρε ισοπαλία απ’ τη Ρόμα με 1-1 για την 14η αγωνιστική στην Ιταλία.

Προέρχονταν από άσχημα αποτελέσματα, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τη μοίρα τους. Αταλάντα και Ρόμα είχαν σημαντικές απώλειες για τη 14η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Η ομάδα του Μπέργκαμο αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Λέτσε. Ο Μπαστσιρότο στο 28’ έκανε το 1-0, για να έρθει δύο λεπτά μετά ο Ντι Φραντσέσκο να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν με τον Ζαπάτα στο 40’.

Η ήττα αυτή διατηρεί την Αταλάντα στους 27 βαθμούς και την 4η θέση, την οποία κινδυνεύει να χάσει ανάλογα με τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Η Λέτσε ανέβηκε στους 12 και πήρε «αέρα» πέντε πόντων απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Στο «Μαπέι» την ίδια ώρα, η Σασουόλο φιλοξένησε την Ρόμα. Με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να επανέρχεται στη βασική ενδεκάδα και να αγωνίζεται 88 λεπτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ισοπαλία 1-1 απ’ την ομάδα του Μουρίνιο, η οποία ήθελε να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά την ήττα στο ντέρμπι απ’ τη Λάτσιο.

Οι «τζιαλορόσι» προηγήθηκαν στο 80’ με τον Έιμπραχαμ, αλλά πέντε λεπτά μετά η Σασουόλο έσωσε το βαθμό ισοφαρίζοντας με τον Πιναμόντι. Οι Ρωμαίοι έφτασαν τους 26 βαθμούς αλλά έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν την Αταλάντα, όντας 5οι. Η Σασουόλο πήγε στους 16 και είναι στην 13η θέση.

Πηγή: onsports.gr