Σε φόρμα για το 3Χ3 η Μίλαν

Το απόλυτο μετράει η Μίλαν στους δύο αγώνες του Γιουρόπα Λιγκ

Προωθητική Ενέργεια

Τρίτη αγωνιστική στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και η Μίλαν αντιμετωπίζει (22:00) τη Λιλ στο «San Siro».

1463: Μίλαν - Λιλ 22:00 («San Siro»)

Μίλαν: Το απόλυτο μετράει η Μίλαν στους δύο αγώνες του Γιουρόπα Λιγκ, κερδίζοντας αρχικά τη Σέλτικ στη Σκωτία με 3-1 και ακολούθως στο Μιλάνο τη Σπάρτα Πράγας με 3-0. Στο πρωτάθλημα η φετινή Μίλαν δείχνει ικανή ακόμη και για τον τίτλο, καθώς με το πέρας επτά αγωνιστικών, βρίσκεται στη κορυφή της Serie A' με 16 βαθμούς, έχοντας πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Στο τελευταίο της παιχνίδι, κέρδισε μέσα στο «Dacia Arena» την Ουντινέζε με 2-1 με γκολ των Κέσι 18' και Ιμπραϊμοβιτς 83'.

Αγωνιστικά νέα: Τον αγώνα κόντρα στη Λιλ θα χάσουν οι τραυματίες Μουσάτσιο και Καστιγέχο.

Πιθανή ενδεκάδα: Ταταρουσάνου, Ντάλοτ, Ρομανιόλι, Κάερ, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Κέσι, Κρούνιτς, Τσαλχάνογλου, Λεάο, Ιμπραϊμοβιτς.

Λιλ: Στη δεύτερη θέση του ομίλου της με τέσσερις βαθμούς, δύο λιγότερους από τη σημερινή της αντίπαλο βρίσκεται η Λιλ. Κέρδισε στη πρεμιέρα με 4-1 την Σπάρτα μέσα στη Πράγα, ενώ εξήλθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της με τη Σέλτικ. Στον αγώνα με τη Σέλτικ, οι «λιλουά» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 από το 32', για να τους δοθεί πέναλτι στο 41' και να χουν την ευκαιρία να μειώσουν πριν την ανάπαυλα. Ο 20χρονος επιθετικός Ντέιβιντ όμως που ανέλαβε να το εκτελέσει αστόχησε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 2-0 να παραμένει. Ωστόσο στην επανάληψη, με δύο γκολ των Τσελίκ 67' και Ικονέ 75' η Λιλ ισοφάρισε σε 2-2 τον αγώνα και πήρε τον βαθμό. Ισόπαλος έληξε και ο τελευταίος της αγώνας για το πρωτάθλημα, με τον Μπαμπά 21' να ανοίγει το σκορ και τον Τσελίκ 40' να πετυχαίνει αυτογκόλ και να ισοφαρίζει για τη Λιόν σε 1-1.

Αγωνιστικά νέα: Απών ο τραυματίας Φόντε. Νέα απώλεια ο Λουίζ Αραούχο.

Πιθανή ενδεκάδα: Μαϊνάν, Τσελίκ, Σουμάορο, Μπότμαν, Μπράνταριτς, Μπαμπά, Σουμαρέ, Αντρέ, Ικονέ, Ντέιβιντ, Γιαζιτσί.

Προϊστορία: Μίλαν και Λιλ έχουν συναντηθεί ξανά σε αναμέτρηση ομίλων στο «San Siro» πριν από 14 χρόνια, με τη Λιλ να παίρνει τη νίκη με 2-0.