Σε ανοδική τροχιά η Βερόνα

Σημαντικό τρίποντο

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Βερόνα που επικράτησε της Μπρέσια με 2-1. To ματς σημαδεύτηκε και από τη ρατσιστική επίθεση των οπαδών της βερόνα στον Μάριο Μπαλοτέλι.

Στο 16ο λεπτό η Μπρέσια έχασε μοναδική τριπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ραχμάνι έσωσε στη γραμμή μετά από προσπάθεια του Μπιζόλι ενώ στη συνέχεια το σουτ του Μπαλοτέλι σταμάτησε στον Αμραμπάτ και στην επαναφορά ο Τονάλι αστόχησε από κοντά. Μάλιστα στο 26’ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλοτέλι και στο 27’ ο Τζακάνι αστόχησε από κοντά. Στο 31’ ο ρέφερι έδωσε αρχικά πέναλτι και αποβολή στον Μανγκραβίτι ωστόσο ο VAR το πήρε πίσω σε μια φάση που ο Σαλσίδο έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 45’ και πάλι ο Σαλσίδο σούταρε από μακριά με τον Γιόρονεν να πέφτει και να διώχνει. Και στο 45+3’ ο Μερτέλα πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπιζόλι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Η Βερόνα πίεσε στην επανάληψη και στο 50 μετά από κόρνερ ο Σαλσίδο με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 67’ το σουτ του Μπαλοτέλι πέρασε λίγο έξω και στο 71’ το πλασέ του Βέρε έξυσε το δοκάρι της Μπρέσια. Στο 74’ η Βερόνα απείλησε με τον Στεπίνσκι και στο 76’ το σουτ του Ρόμουλο έφυγε έξω όπως και η κεφαλιά του Ραχμανι στο ίδιο λεπτό, Όμως στο 81’ ο Πεσίνα με πλασέ από αριστερά μετά από ασίστ του Τζακάνι, έκανε το 2-0 και στο 85’ ο Μπαλοτέλι με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, μείωσε σε 2-1.

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Φαραόνι, Ραχμανι, Κούμπουλα (16' Νταβίντοβιτς), Εμπερόρ, Βελόσο (54’ Πεσίνα), Λάζοβιτς, Βέρε, Τζακάνι, Αμραμπάτ, Σαλσίδο (73’ Στεπίνσκι)

ΜΠΡΕΣΙΑ: Γιόρονεν, Μαρτέλα (86’ Κούρτσιο), Ζαμπέλι, Ματέιου, Μανγκραβίτι (46’ Εντόι), Ρόμουλο, Τσιζτάνα, Μπιζόλι, Τονάλι Μπαλοτέλι, Ντοναρούμα (71’ Μάτρι)

Πηγή: aek365.org

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση