Ρόμα-Γιουβέντους 2-0: Έμεινε ζωντανή για το σεντόνι (vid)

Συνεχίζουν να βρίσκονται σε μειονεκτική θέση οι Ρωμαίοι

Η Ρόμα κέρδισε μετά από δύο χρόνια τη Γιουβέντους (2-0) και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για την τετράδα. Οι Ρωμαίοι απέχουν τρεις βαθμούς από την Αταλάντα και έναν από την Ίντερ, που έχει όμως και ματς λιγότερο και μάλιστα επί της Κιέβο.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Κουαδράδο βρέθηκε απέναντι στον Μιράντε, έκανε το πλασέ, αλλά ο Ιταλός κίπερ έδιωξε, ενώ στο 15’ τερματοφύλακας της Ρόμα είπε όχι εντυπωσιακά και στο σουτ του Ντιμπάλα. Δύο λεπτά μετά, ο Πελεγκρίνι έκανε το πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι του Σέζνι ενώ στο 28’ και η Γιουβέντους είxε δοκάρι σε σουτ του Ντιμπάλα, με τον Μιράντε να έχει βρει και λίγο την μπάλα. Στο 36’ ο Eλ Σααραουί έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κιελίνι έβαλε το σώμα με αυτοθυσία και η μπάλα απομακρύνθηκε.

Στο 49’ ο Ελ Σααραουί έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά και έβγαλε τη σέντρα, ο Ματουϊντί πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έδιωξε με προβολή πριν ο Ντζέκο σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής. Μάλιστα στο 54’ ο Κλάιφερτ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ελ Σααραουί έκανε το σουτ αλλά ο Κάσερες έσωσε με προβολής και στην επαναφορά ο Ελ Σααραουί έπιασε και νέο σουτ αλλά αστόχησε.

Στο 64ο λεπτό ο Ντιμπάλα έβγαλε κάθετα για τον Ρονάλντο που πλάσαρε και νίκησε τον Μιράντε αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση του VARγια οφσάιντ, ενώ στο 65΄ο Μιράντε έσωσε μετά από δια το σουτ του Τσαν και στην κόντρα ο Σέζνι είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Ελ Σααραουί. Και στο 79’ ο Φλορέντζι άλλαξε πανέμορφα με τον Ντζέκο, πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Σέζνι για το 1-0. Και στο 90+3' η Ρόμα έφυγε στην κότρα, ο Ουντέρ έδωσε στον Ντζέκο και ο Βόσνιος πλάσαρε τον Σέζνι για το 2-0.

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Φάτσιο, Μανωλάς, Κολάροβ, Φλορέντζι, Ενζονζί, Πελεγκρίνι (67’ Κριστάντε), Τζανιόλο, Κλάιφερτ (78’ Ουντέρ), Ελ Σααραουί, Ντζέκο

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο (85’ Κανσέλο), Κάσερες, Σπινάτσολα, Ματουϊντί (84’ Σάντρο), Πιάνιτς (71’ Μπεντανκούρ) Κουαδράδο, Ρονάλντο, Τσαν, Ντιμπάλα