Απόδραση από την Τοσκάνη για τη Ρόμα

H Έμπολι έχασε πέναλτι και είχε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το «Κάρλο Καστελάνι» η Ρόμα, καθώς κέρδισε με 2-0 την Έμπολι. Χαμένο πέναλτι και πολλές ευκαιρίες είχαν οι γηπεδούχοι, τριάδα έπιασαν οι «τζιαλορόσι».

Στο 4ο λεπτό μόλις ο Τεράτσιανο είπε όχι σε σουτ του Ουντέρ, ενώ στο 24’ ο Λορέντζο Πελεγκρίνι έκανε την κούρσα από αριστερά, άφησε στον Ουντέρ που σέντραρε για τον Ντζέκο κι εκείνος από κοντά αστόχησε. Και τελικά στο 36ο λεπτό ο Λορέντζο Πελεγκρίνι εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα και ο Ν’Ζονζί με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 48’ μετά από λάθος του Μπενασέρ ο Ουντέρ άλλαξε με τον Ελ Σααραουί αλλά αστόχησε από κοντά και στο 50’ ο Μπενασέρ με φοβερό σουτ τράνταξε το δοκάρι του Όλσεν. Και μάλιστα στο 55ο λεπτό η Έμπολι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ουντέρ αλλά ο Καπούτο αστόχησε από τη άσπρη βούλα. Η Έμπολι πίεσε κι άλλο και στο 70’ ο Κρούνιτς βρήκε όμορφα τον Καπούτο αλλά εκείνος αστόχησε ξανά από καλή θέση και ρία λεπτά μετά, ο Καπούτο σπατάλησε νέα ευκαιρία για την Έμπολι. Και αφού ο Καπούτο δεν τα έβαζε, το έβαλε ο Ντζέκο στο 85’ με όμορφο πλασέ από κοντά και διαμόρφωσε το 0-2.

ΕΜΠΟΛΙ: Τεράτσιανο, Ντι Λορέντζο, Βέσελι, Μαϊέτα, Σιλβέστρε, Άκουα (74’ Τραορέ), Ζάιτς, Καπέτσι (79’ Λα Γκουμίνα), Μπενασέρ, Κρούνιτς, Καπούτο

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Μανωλάς, Φάτσιο Σαντόν, Λούκα Πελεγκρίνι (60’ Φλορέντζι), Λορέντζο Πελεγκρίνι (74’ Κριστάντε), Ν’Ζονζί, Ντε Ρόσι, Ουντέρ (74’ Ζουάν), Ντζέκο, Ελ Σααραουί

Πηγή: aek365.gr

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση