Περίπατος της Νάπολι στο Κροτόνε

Άνετη νίκη για τη Νάπολι που πέρασε με 0-4 από το «Ezio Scida»

Άνετη νίκη για τη Νάπολι που πέρασε με 0-4 από το «Ezio Scida» απέναντι στην Κροτόνε κι έπιασε τη Γιουβέντους στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι «παρτενοπέι» του Τζενάρο Γκατούζο ήταν πολύ ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δε χρειάστηκε καν να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και με όμορφο ποδόσφαιρο, καθάρισαν εύκολα.

Η Νάπολι είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού μόλις στο 1' με σουτ του Πετάνια που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 24' ο Ινσίνιε πέρασε ωραία για τον Πετάνια που σε τετ-α-τετ με τον Κορντάς, νικήθηκε από τον κίπερ των γηπεδούχων. Στο 31' οι «παρτενοπέι» άνοιξαν το σκορ με τον Ζιελίνσκι να κάνει εξαιρετική ενέργεια και να περνά για τον Ινσίνιε που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 0-1. Στο 37' ο Κροτόνε είχε καλή στιγμή με σουτ του Βούλιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Οσπίνα.

Η Κροτόνε έμεινε με δέκα παίκτες στο 50' εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Πετριτσιόνε για μαρκάρισμα στον Ντέμε. Στο 58' η Νάπολι πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Ινσίνιε να βγάζει σέντρα για τον Λοσάνο που ανενόχλητος μέσα στην περιοχή κατέβασε κι εκτέλεσε για το 0-2. Στο 76' οι «παρτενοπέι» τελείωσαν το παιχνίδι βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Μέρτενς να στρώνει για τον Ντέμε που με απίθανο σουτ στην κίνηση έκανε το 0-3. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Νάπολι πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Πετάνια να γράφει το 0-4.

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάς, Κουομό, Μαρόνε, Λουπέρτο, Πέδρο Περέιρα (86' Εντουάρντο Ενρίκε), Μολίνα, Πετριτσιόνε, Μπενάλι (36' Βούλιτς), Ρέκα, Μεσίας, Σίμι (86' Ντράγκους)

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Ντέμε, Μπακαγιόκο (77' Λομπότκα), Ζιελίνσκι (69' Μέρτενς), Λοσάνο (77' Πολιτάνο), Ινσίνιε (77' Ελμάς), Πετάνια