Ο Πάντεφ τράβηξε το σεντόνι από την… πρώην!

Μεγάλη νίκη της Τζένοα με την Νάπολι

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Τζένοα επί της Νάπολι με 2-1, με τον Σκοπιανό να σκοράρει δυο γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του

Στη Νάπολι πέρασε τρία επιτυχημένα χρόνια αλλά ο Γκόραν Πάντεβ δεν της χαρίστηκε. Ο Σκοπιανός πέτυχε δυο γκολ καρμπόν και οδήγησε την Τζένοα σε μεγάλη νίκη με 2-1. Την 3η τους σερί νίκη πέτυχαν οι «Grifone» που κλειδώνουν την παραμονή τους, την ίδια στιγμή που η Νάπολι έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη της τετράδας.

Στο 11ο λεπτό ο Μακσίμοβιτς έκανε τραγικό λάθος και ο Μπαντέλι έκλεψε στον άξονα και πέρασε κάθετα στον Πάντεβ που από κοντά πλασάρε τον Οσπίνα για το 1-0.

Στο 24’ μετά από σέντρα του Ρουί από αριστερά ο Πετάνια πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στο 26’ ο Ζάιτς έβγαλε μαγικά για τον Πάντεβ που με νέο πλασέ εξ επαφής έγραψες το 2-0.

Στο 43ο λεπτό το σουτ του Ρουί πέρασε λίγο έξω και στο 45’ ο Περιν έσωσε μετά από πλασέ του Ζιελίνσκι.

Στο 58ο λεπτό το σουτ του Πολιτάνο πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 68’ οι Μανωλάς και Πάντεβ συγκρούστηκαν και αποχώρησαν και οι δύο τραυματίες. Στο 71ο λεπτό ο Περίν έβγαλε δύσκολα το διαγώνιο σουτ του Ντέμε και στοπ 78’ η Νάπολι είχε κι άλλο δοκάρι με τον Ινσίνιε.

Στο 79’ ο Πορτανόβα έκανε τραγικό λάθος έστρωσε στον Πολιτάνο που με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1 ενώ στο 90+3’ ο Λοσάνο έβγαλε όμορφα στον Ελμάς που αστόχησε από το πέναλτι.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Κρισίτο, Τζαπακόστα, Τσίμπορα, Γκολντανίτζα, Στρόουτμαν (68’ Μπεχράμι), Μπαντέλι, Ραντοβάνοβιτς, Ζάιτς (88’ Ροβέλα), Πάντεβ (68’ Σκαμάκα), Ντέστρο (79’ Πορτανόβα)

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Μανωλάς (68’ Ραχμάνι), ΝτοΛορέντζο, Ρουί, Μακσίμοβιτς, Ντέμε (78’ Μπακαγιόκο), Ζιελίνσκι (54’ Ινσίνιε), Ελμάς, Πολιτάνο, Πετάνια (54’ Οσιμέν), Λοσάνο

Πηγή: aek365.org