Η Νάπολι πάει για πρωτάθλημα και το «φωνάζει»! (vid)

Επικράτησε 2-1 στην έδρα της Αταλάντα με ανατροπή και συνεχίζει την τρελή της πορεία

To «τρένο» της Νάπολι δεν κάνει στάση πουθενά! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέρασε από την έδρα της Αταλάντα, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή για να… φωνάξει ξανά πως φέτος είναι η χρονιά της. Οι «παρτενοπέι» συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογικού πίνακα, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά από τους «μπεργαμάσκι» που είναι στη 2η θέση στους οκτώ βαθμούς.

Ο Λούκμαν έδωσε προβάδισμα στην Αταλάντα στο 19ο λεπτό από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0. Η Νάπολι απάντησε άμεσα με τον συνήθη ύποπτο Οσιμέν που έφερε το ματς στα ίσα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης με καρφωτή κεφαλιά. Ο σκόρερ έγινε δημιουργός στην συνέχεια και ο Ελμάς στο 35’ έγραψε το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με κάποια σημαντική φάση. Η Νάπολι ήταν αποτελεσματική, παρότι δέχτηκε μεγάλη πίεση δεν λύγισε και πήρε ένα ακόμη σπουδαίο τρίποντο στον δρόμο προς το σκουντέτο.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Χάτεμπουρ (86’ Σοπί), Ντεμιράλ, Μέλε, Σκαλβίνι, Πάσαλιτς (71’ Μαλινόβσκι), Κοουπμάινερς (81’ Ντε Ρόουν), Λούκμαν (81’ Μπογκά), Έντερσον, Χέιλουντ (71’ Σαπάτα)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ζέσους, Ντι Λορέντζο, Ολιβέρα, Κιμ, Λομπότκα, Ανγκισά (90+3' Γκαετάνο), Ζιελίνσκι (64’ Εντομπελέ), Ελμάς (90+3' Τζέρμπιν), Λοσάνο (64’ Πολιτάνο), Οσιμέν (75’ Σιμεόνε)