Αγχώθηκε αλλά καθάρισε με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά η Νάπολι

Η Κρεμονέζε έβαλε δύσκολα στη Νάπολι, αλλά η ομάδα του Σπαλέτι κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ πανηγυρίζοντας την όγδοη συνεχόμενη νίκη της!

Η αξιόμαχη Κρεμονέζε μπορεί να δυσκόλεψε πολύ τη Νάπολι για περισσότερα από 70 λεπτά αγώνα, όμως οι «παρτενοπέι» ξέσπασαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, επικρατώντας με 4-1 και συνεχίζοντας το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί τους!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι προηγήθηκε στο 26', μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Κβαρατσχέλια και εκτέλεσε εύστοχα ο Πολιτάνο, με τους γηπεδούχους ωστόσο να ισοφαρίζουν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47'), όταν ένα σουτ του Ασκασίμπαρ κόντραρε και κατέληξε στον Ντέσερς, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Ράντου.

Η Νάπολι πίεζε αλλά δεν κατάφερνε να βρει το γκολ που θα της έδινε ξανά το προβάδισμα. Τελικά, το βρήκε στο 76', από το κεφάλι του Σιμεόνε, ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή 20 λεπτά νωρίτερα.

Στο 90'+2' και με τους περισσότερους παίκτες της Κρεμονέζε προωθημένους να ψάχνουν την ισοφάριση, στην αντεπίθεση ο Λοσάνο έκανε το 1-3 μετά από ασίστ του Κβαρατσχέλια, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ολιβέρα διαμόρφωσε το τελικό 1-4!

Έτσι, η Νάπολι ανέβηκε ξανά στο +2 από τη δεύτερη της βαθμολογίας Αταλάντα, παραμένοντας αήττητη σε πρωτάθλημα και Champions League.