Να μην πάει χαμένη η νίκη στο «Σαν Σίρο»

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!

17η αγωνιστική στη Serie A' με τη Γιουβέντους να υποδέχεται στο «Allianz Stadium» τη Σασουόλο.

1447: Juventus Turin - Sassuolo Calcio 21:45 («Allianz Stadium»)

Γιουβέντους: Έδειξε τα δόντια της η Γιούβε την προηγούμενη αγωνιστική, κερδίζοντας με 1-3 τη Μίλαν στο ντέρμπι του «Σαν Σίρο». Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο πριν από τον αγώνα με τους «ροσονέρι» γνώριζε ότι οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης θα δυσκόλευε τα πράγματα όσο αφορά την υπεράσπιση του περσινού της τίτλου. Έτσι, μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Κιέζα στο 18'. Λίγο πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Μίλαν κατάφερε και ισοφάρισε με τον Καλάμπρια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στην επανάληψη (62') ο Κιέζα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ξαναέβαλε τους «μπιανκονέρι» μπροστά στο σκορ, για να έρθει στο 76' ο Μακένι με τρίτο γκολ να κλειδώσει τη νίκη. Πλέον η Γιουβέντους βρίσκεται στη τέταρτη θέση με 30 βαθμούς και με αγώνα λιγότερο. Όταν θα δώσει τον αγώνα που της υπολείπεται, τότε θα έχει την ευκαιρία να μειώσει ακόμη πιο πολύ τη διαφορά από τους «ροσονέρι».

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν σε καραντίνα οι δύο μπακ Άλεξ Σάντρο και Κουαδράδο. Εκτός είναι και ο τραυματίας Μοράτα (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Σέζνι, Φράποτα, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Κιέζα, Ραμπιό, Μπεντανκούρ, Ράμσι, Ρονάλντο, Ντιμπάλα.

Σασουόλο: Άμεση ήταν η απάντηση της Σασουόλο στη βαριά ήττα από την Αταλάντα με 5-1 στο Μπέργκαμο την προηγούμενη αγωνιστική. Κέρδισε με 2-1 εντός την Τζένοα και διατηρήθηκε στα ψηλά της Serie A'. Σίγουρα η ομάδα του Ντε Ζέρμπι δεν θα ήθελε να πάει χαμένο το εξαιρετικό της ξεκίνημα και θα παλέψει με όσες δυνάμεις έχει για να παραμείνει εκεί μέχρι το τέλος. Εφόσον στο τέλος έρθει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, τότε θα είναι καλοδεχούμενο. Σήμερα έχει ενώπιον της το παιχνίδι με τη Γιουβέντους, με την οποία θα παραταχθεί χωρίς άγχος με σκοπό να κάνει τη ζημιά.

Αγωνιστικά νέα: Μακροχρόνιοι απόντες οι Ρίκκι (επιθετικός) και Ρομάνια (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Κονσίλι, Μουλντούρ, Άιχαν, Φεράρι, Ροτζέριο, Λοκατέλι, Μανιανέλι, Μπόγκα, Τζούρισιτς, Μπεράρντι, Καπούτο.

Προϊστορία: Μέσα στην έδρα της με αντίπαλο τη Σασουόλο η Γιουβέντους μετράει το απόλυτο, εξαιρουμένης της περσινής χρονιάς, όπου παραχώρησε ισοπαλία 2-2.

01.12.19 Serie A' Γιουβέντους Σασουόλο 2 : 2
16.09.18 Serie A' Γιουβέντους Σασουόλο 2 : 1
04.02.18 Serie A' Γιουβέντους Σασουόλο 7 : 0
10.09.16 Serie A' Γιουβέντους Σασουόλο 3 : 1
11.03.16 Serie A' Γιουβέντους Σασουόλο 1 : 0
09.03.15 Serie A' Γιουβέντους Σασουόλο 1 : 0
15.12.13 Serie A' Γιουβέντους Σασουόλο 4 : 0

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση