Μυθική ανατροπή η Μπολόνια, μυθική αυτοκτονία η Κροτόνε!

Ένα βήμα πιο κοντά στη Serie B ήρθε η Κροτόνε

Ένα βήμα πιο κοντά στη Serie B ήρθε η Κροτόνε. Παρότι προηγήθηκε με 2-0 ημίχρονο, η Μπολόνια έκανε απίθανη ανατροπή και την έσπρωξε προς την δεύτερη κατηγορία, επικρατώντας 3-2 για την 28η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρικό για την Κροτόνε, αφού ο Μεσίας στο 32ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με τον Νουάνκο να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους στο 40'. Τα πράγματα πήγαιναν ιδανικά για την Κροτόνε που έδειχνε πως μπορεί να δείξει χαρακτήρα και να πάρει μια νίκη που θα τις αύξανε τις ελπίδες για την παραμονή. Ωστόσο, έπεσε θύμα μιας απίθανης έκπληξης και μιας τρομερής αντεπίθεσης από την πλευρά της Μπολόνια.

Ο Παλάσιο στο 62' σέρβιρε το γκολ της μείωσης για τον Σουμαορό, με τον Σχούτεν οκτώ λεπτά αργότερα μετά την ασίστ του Μπάροου να φέρνει το σκορ στα ίσα. Για να έρθει ο Σκοβ Όλσεν στο 84ο λεπτό να τα φέρει όλα... τούμπα για το τελικό 3-2 της Μπολόνια.