Μπορεί και χωρίς Ζλάταν η Μίλαν!

Μίλαν δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 2-0 τη Φιορεντίνα

Η Γιουβέντους δεν είχε τον Κριστιάνο και «γκέλαρε», η Μίλαν δεν είχε τον Ζλάταν και δεν... μάσησε!

Παρότι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Στέφανο Πιόλι έλειπε, λοιπόν, επικράτησε και μάλιστα άνετα με 2-0 της Φιορεντίνα, παραμένοντας μόνη πρώτη και αήττητη στο πρωτάθλημα. Στο +5 από την δεύτερη θέση και τις Ίντερ, Σασουόλο πλέον η Μίλαν, συνεχίζει την τρελή της πορεία στη Serie A, παραμένοντας αήττητη για 21 σερί αγώνες.

Ο Ρομανιόλι στο 17ο λεπτό μετά την κεφαλιά του Κεσί άνοιξε το σκορ για την Μίλαν, με τον Κεσί να σκοράρει έντεκα λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι για το 2-0. Στο 40ο λεπτό η Μίλαν κέρδισε νέο πέναλτι, αλλά αυτή τη φορά ο Κεσί δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντραγκόφσκι, με τους ροσονέρι να κατεβάζουν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Μεγάλη νίκη, δεύτερη στα τρία τελευταία ματς στη Serie A, για την Μπολόνια. Οι ροσομπλού επικράτησαν με 1-0 της ουραγού Κροτόνε, η οποία παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, και έπιασαν... δεκάδα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Σοριάνο με κεφαλιά μετά από φάση διαρκείας!