Μόνιμη «πελάτισσα» της Μπολόνια η Σαμπντόρια!

Την εξαιρετική παράδοση που έχει χτίσει στο γήπεδό της κόντρα στη Σαμπντόρια συνέχισε η Μπολόνια, που επικράτησε 2-1 των Γενοβέζων

Την έχει πιάσει πελάτισσα!

Η Μπολόνια συνέχισε την τρομερή παράδοση που έχει χτίσει εδώ και 16 χρόνια στο γήπεδό της απέναντι στη Σαμπντόρια, την οποία νίκησε 2-1 και παρέμεινε αήττητη κόντρα στους Γενοβέζους για 11ο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι (6-5-0)!

Οι «ροσομπλού» επέστρεψαν στα τρίποντα μετά από 5 αγωνιστικές και ανάσαναν βαθιά. Από την άλλη, οι «μπλουτσερκιάτι» συμπλήρωσαν 5 ματς δίχως νίκη (0-1-4) και βολοδέρνουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησαν κινδύνους από τα πρώτα λεπτά (3’ Τζεμαϊλί), ενώ η Σαμπντόρια άγγιξε το 0-1 στο 27’, με την προσπάθεια του Γκαμπιαντίνι που «έγλειψε» το δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, με τον Παλάσιο να έχει την τελευταία καλή στιγμή σε αυτό (42’).

Ο Αργεντινός επιθετικός της Μπολόνια πήρε την… εκδίκησή του στο 48’, όταν εκτέλεσε τον Αουντέρο με σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ανταπέδωσαν, ωστόσο το τέρμα του Ντεπάολι ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Ρανιέρι ανέβασε στροφές και στο 64’ έφτασε στο 1-1 με τον Γκαμπιαντίνι. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 78’, με τον στόπερ Μπάνι να σκοράρει από κοντά.