Τον… χαβά της η Μίλαν (vid)

«Βύθισε» την Κάλιαρι η Έμπολι

Η Μίλαν λύγισε την Βενέτσια (2-0) και έπιασε την Ίντερ στην κορυφή, με την Κάλιαρι να παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού μετά την εντός έδρας ήττα από την Έμπολι (0-2).

«Ζορίστηκε» αλλά βρήκε τον τρόπο να κάμψει την αντίσταση της Βενέτσια η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» λύγισαν τους νεοφώτιστους (2-0) και έπιασαν την Ίντερ στην κορυφή, παραμένοντας αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος πέρασε… αναίμακτα για την Βενέτσια που ήταν διαρκώς σε θέση άμυνας και κατάφερε να το βγάλει χωρίς να δεχτεί γκολ. Ωστόσο, η παθητική στάση των φιλοξενούμενων στο γήπεδο τους γύρισε… μπούμερανγκ, αφού η Μίλαν ανέβασε την πίεσή της στην επανάληψη και κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» με τον Μπραχίμ Ντίας στο 68’ από ασίστ του Ερναντές. Ένα τέταρτο αργότερα δε, ο δημιουργός έγινε σκόρερ, με τον Γάλλο αριστερό μπακ-χαφ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

«Βύθισε» την Κάλιαρι η Έμπολι, περνώντας με 2-0 από τη Σαρδηνία. Ο Ντι Φραντσέσκο στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Στούλατς στο 69’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ και να χαρίζει στην ομάδα του το δεύτερο φετινό τρίποντο, αφήνοντας στην προτελευταία θέση τους γηπεδούχους.