Τη Μίλαν... σκοτώνει ο Εμιλιάνο Ριγκόνι! (video)

Δεύτερη σερί γκέλα για τη Μίλαν στο πρωτάθλημα, αφού κόλλησε στο 2-2 εντός με την Αταλάντα, η οποία «έσωσε» την ισοπαλία με γκολ του Ριγκόνι στο 91.

Νέα απώλεια βαθμών στη Serie A για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, Μίλαν, η οποία παραχώρησε ισοπαλία (2-2 εντός έδρας) στην Αταλάντα, που απέφυγε την ήττα με τέρμα του Εμιλιάνο Ριγκόνι στο 91’.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, που ευτύχησαν να προηγηθούν στο 2’ με... σεντερφορίσιο τελείωμα του Ιγουαΐν και κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 19’ η ομάδα του Γκατούζο σημείωσε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μποναβεντούρα, όμως ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR. Είκοσι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στο 45’ ο Κεσί αστόχησε σε τετ-α-τετ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Αταλάνταβελτιώθηκε μετά από τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο βοηθός του Γκασπερίνι (σ.σ. τιμωρημένος) και έφτασε στην ισοφάριση στο 54’ με τον Γκόμες.

Στο 61’ οι «ροσονέρι» ανέκτησαν το προβάδισμά τους, με τον Μποναβεντούρα να τελειώνει υποδειγματικά την μπαλιά του Σούσο, ενώ στο 82’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Καστάν.

Στα τελευταία λεπτά το ματς «άνοιξε», με τον Ιγουαΐν να έχει δοκάρι στο 86’ και τους «νερατζούρι» να απαντούν με μοναδική ευκαιρία στο 89’, όταν τα σουτ των Σαπάτα, Ντε Ρόουν αποκρούστηκαν από αντιπάλους πριν καταλήξουν στα δίχτυα, σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ κι ενώ ο Ντοναρούμα έκανε τραγική έξοδο.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το πέτυχε στο 91’ ο Εμιλιάνο Ριγκόνι, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από την απόκρουση του Ντοναρούμα στο σουτ του Σαπάτα και πλάσαρε σωστά σε κενή εστία για να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Ως εκ τούτου, η Μίλαν υποχρεώθηκε σε δεύτερη διαδοχική ισοπαλία στη Serie A και παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας (1-1-2), ενώ η Αταλάντα δεν κέρδισε σε 4ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος (0-2-2).