Θυμήθηκε ότι είναι… Μίλαν!

Νίκη-ανάσα για τη Μίλαν, που πέρασε πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 1-4 από την έδρα της Σασσουόλο

Μετά από 3 συνεχόμενες ισοπαλίες κόντρα σε ομάδες του… χεριού της, η Μίλαν θυμήθηκε τον καλό εαυτό της και --παρότι αγωνίστηκε δίχως τον Ιγουαΐν- πέτυχε σπουδαίο διπλό (1-4) στην έδρα της Σασσουόλο, η οποία προσγειώθηκε απότομα στην πραγματικότητα.

Οι «ροσονέρι» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 4’, με το δοκάρι να σταματάει τον Σούσο. Έκτοτε όμως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και δημιούργησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες, στο 31’ με τον Μπεράρντι και στο 34’ με τον Ντι Φραντσέσκο να μην μπορεί να πλασάρει σε κενή εστία αφού τον έκοψε ο Αμπάτε.

Στο 38’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Κεσί να κάνει κούρσα σχεδόν 50 μέτρων χωρίς να τον σταματήσει κανείς και να τελειώνει υποδειγματικά την ατομική του προσπάθεια για να γράψει το 0-1.

Οι «νεροβέρντι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία, όμως πάλι η ομάδα του Γκατούζο ήταν… κυνική και με δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε στο 0-3: στο 50’ ο Σούσο έγραψε το 0-2, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Καστιγέχο σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Μίλαν.

Η Σασσουόλο εξακολούθησε να πιέζει και μείωσε στο 68’ με ωραία προσπάθεια του Τζούρισιτς. Παρ’ όλα αυτά, δεν μπόρεσε να βρει ένα ακόμα τέρμα για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στο 94’ ο Σούσο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Με αυτό το «τρίποντο» (δεύτερο μόλις στο φετινό πρωτάθλημα) η Μίλαν κέρδισε πολύτιμη ηρεμία, με τον προπονητή της, Τζενάρο Γκατούζο, να νιώθει πιο ασφαλής πλέον στη θέση του.

Θυμίζουμε ότι οι «ροσονέρι» υποδέχονται τον Ολυμπιακό την Πέμπτη για το Europa League. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Ντε Τζέρμπι υπέστη την πρώτη ήττα της έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες.