Μίλαν-Ουντινέζε 1-1: Σημάδια κατάρρευσης...(vid)

Αυτή τη φορά ο Πιόντεκ δεν έφτασε

Πάνω που έδειχνε να ηρεμεί η Μίλαν έμπλεξε. Οι ροσονέρι, μετά τις ήττες από Ιντερ και Σαμπντόρια ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στην έδρα τους με την Ουντινέζε και κινδυνεύουν να χάσουν την 4η θέση, που δίνει εισιτήριο στο Champions League.

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο στο «Σαν Σίρο» δεν ήταν καλό. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ αμυνόταν με άνεση και με εξαίρεση κάποιες ευκαιρίες της Μίλαν από στημένες φάσεις δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ο Γκατούζο στάθηκε και άτυχος στο ξεκίνημα αφού είδε τον Ντοναρούμα να ζητάει αλλαγή (11’), ενώ στο 41’ έγινε αναγκαστική αλλαγή και ο Πακετά. Μέσα σε όλα τα προβλήματα η τύχη χαμογέλασε στους ροσονέρι λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου όταν ο Πιόντεκ άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια (44’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουντινέζε αναγκάστηκε να ρισκάρει περισσότερο και έριξε το βάρος στις αντεπιθέσεις. Η Μίλαν προσπάθησε να καθαρίσει το παιχνίδι φτάνοντας και σε ένα δεύτερο γκολ, όμως και δεν τα κατάφερε και είδε τον Λασάνια να τιμωρεί τα αμυντικά κενά και να κάνει το 1-1 στο 64ο λεπτό. Το ματς στο φινάλε έγινε ροντέο. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν τα ρέστα τους και φόρτωσαν με παίκτες την περιοχή του Μούσο, ωστόσο και η Ουντινέζε συνέχιζε να απειλεί με επιθέσεις στην κόντρα. Τελικά δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα άφησε ευχαριστημένους τους φιλοξενούμενους, που σε δύο παιχνίδια με τον Τούντορ στον πάγκο μάζεψαν 4 βαθμούς και αύξησαν τις ελπίδες για παραμονή.