Με… VAR και ανατροπή «τούμπαρε» την Πάρμα η Μίλαν

Επιστροφή στις νίκες -όσον αφορά το πρωτάθλημα- μετά από 2 αγώνες για τους Μιλανέζους

Μια ψυχωμένη Μίλαν υπέταξε την Πάρμα 2-1 εντός έδρας και επανήλθε στα «τρίποντα» στη Serie A έπειτα από 2 αγωνιστικές. Παράλληλα, η ομάδα του Γκατούζο ανέβηκε -έστω και προσωρινά- στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι «ροσονέρι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο αδυνατούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων καθώς δεν είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο… μηδέν. Εντούτοις, το δεύτερο μέρος ήταν πολύ πιο συναρπαστικό και έκρυβε περισσότερες συγκινήσεις. Στο 49’ η Πάρμα… πάγωσε το «Σαν Σίρο», με τον Ινγκλέζε να ανοίγει το σκορ (0-1) με κεφαλιά σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ.

Αυτό το γκολ όμως… αφύπνισε τους γηπεδούχους, που κυνήγησαν μανιωδώς την ισοφάριση και την πέτυχαν 6 λεπτά αργότερα, με τον Κουτρόνε να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σέπε για το 1-1.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του Γκατούζο έβγαλαν εγωισμό και έψαξαν την ολική ανατροπή, η οποία ήρθε με τη… βοήθεια του VAR. Πιο συγκεκριμένα στο 71’, σε ένα «γέμισμα» στην περιοχή της Πάρμα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπαστόνι, με τον διαιτητή του αγώνα να καταλογίζει πέναλτι αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το Video Assistant Referee.

Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Κεσιέ, για να ολοκληρώσει έτσι την ανατροπή της Μίλαν. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατούν το πολύτιμο 2-1.

Έτσι, η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, επανήλθε στις νίκες μετά από 2 ματς πρωταθλήματος και αναρριχήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Πάρμα υπέστη την πρώτη ήττα της ύστερα από 3 αναμετρήσεις.