Κίεβο-Μίλαν 1-2: Ο Πιόντεκ έκανε τη διαφορά(vid)

Βρήκε τον πρωταγωνιστή της η Μίλαν

Ο Πιόντεκ «πυροβολεί» ασταμάτητα, η Μίλαν συνεχίζει... ασταμάτητη! Οι «ροσονέρι» πέρασαν και από την έδρα της Κιέβο, με τον Πολωνό φορ να σκοράρει το τέρμα της νίκης στη Βερόνα (1-2) και την Μίλαν να παραμένει μόνη τρίτη στην βαθμολογία!

Αυτή η νίκη είχε ακόμη μεγαλύτερη σημασία για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο καθώς την ερχόμενη εβδομάδα υποδέχεται την Ίντερ στο ντέρμπι του Μιλάνου με φουλ ψυχολογία, ενώ παρέμεινε για ένατη σερί αγωνιστική αήττητη! Μάλιστα, είναι ιδιαίτερα αξιοσημείωτο το γεγονός πως η τελευταία εκτός έδρας ήττα της Μίλαν στο πρωτάθλημα ήταν τον μακρινό Οκτώβριο από την... συμπολίτισσα Ίντερ με 1-0.

Στα του ματς, ο Λούκας Μπίλια με μαγική εκτέλεση φάουλ στο 31ο λεπτό, άφησε... άγαλμα τον Στέφανο Σορεντίνο και έδωσε το προβάδισμα στην Μίλαν. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις ένα δεκάλεπτο, με τον πρώην «κιτρινόμαυρο» Περπαρίμ Χετεμάι να παίρνει... ρεβάνς για τον επίσης πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Σορεντίνο, με πολύ ωραία κεφαλιά. Στο μεταξύ είχε αποβληθεί ο Γκατούζο για διαμαρτυρίες.

Η Μίλαν πίεσε αρκετά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με τον... killer Κρίστοφερ Πιόντεκ, βρήκε το γκολ και κράτησε τη νίκη μέσα στην Βερόνα με 2-1. Γκολ που μέτρησε μετά από έλεγχο στο βίντεο καθώς υπήρχαν διαμαρτυρίες για φάουλ.