Η Μίλαν «σκότωσε» τη Ρόμα στο 95’! (vid)

Χρυσός σκόρερ ο Κουτρόνε

Σπουδαία νίκη για τη Μίλαν, που έκαμψε την αντίσταση της Ρόμα (2-1 εντός έδρας) με τέρμα του Κουτρόνε στο 95’! Ο 20χρονος επιθετικός αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τους «ροσονέρι», αφού μπήκε στο ματς στο 84’ και 11 λεπτά αργότερα πήρε την εξαιρετική πάσα του Ιγκουαΐν για να εκτελέσει τον Όλσεν και να χαρίσει στην ομάδα του το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν.

Το σύνολο του Γκατούζο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 40’ με τον Κεσί. Εντούτοις, οι «τζιαλορόσι» βελτιώθηκαν μετά την ανάπαυλα στην ισοφάριση στο 59’ με τον Φάτσιο, σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 61’ ο Ιγκουαΐν σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε (ορθώς) ως οφσάιντ από το VAR. Ομοίως και το τέρμα του Ενζονζί στο 79’, αφού ο Γάλλος χαφ βρήκε την μπάλα με το χέρι και απέκτησε πλεονέκτημα.

Στο 92’ ο Τζέκο σπατάλησε μια πολύ καλή ευκαιρία για τη Ρόμα και τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του τιμωρήθηκε από τον Κουτρόνε, που επωφελήθηκε από την εξαιρετική ασίστ του Ιγκουαΐν. Βασικός για τους Ρωμαίους αγωνίστηκε ο Έλληνας στόπερ Μανωλάς.