Έσωσε το αήττητο η Μίλαν (vid)

Ισοπαλία στο φινάλε με Βερόνα - 20 αγώνες αήττητη

Η Μίλαν αντίκρισε την πρώτη της φετινή ήττα αλλά ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς την έσωσε στο 90+2’ και της έδωσε την ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Βερόνα.

Στο 5ο λεπτό ο Ντοναρούμα είπε όχι σε κοντινό πλασέ του Κάλινιτς ενώ στο 6’μςτά από κόρνερ η κεφαλιά του Τσεκερίνι βρήκε στο δοκάρι και ο Μπαράκ από κοντά με προβολή έκανε το 0-1.

Στο 8’ ο Σιλβέστρι έδιωξε το σουτ του Σελεμέκερς έξω από την περιοχή, ενώ στο 19’ μετά από διώξιμο της άμυνας της Μίλαν, ο Τζακάνι έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε και στον Καλάμπρια και κατέληξε στα δίχτυα της Μίλαν για το 0-2.

Στο 23ο λεπτό ο Σιλβέστρι έσωσε μετά από σουτ του Λεό και στο 27’ η Μίλαν μείωσε με αυτογκόλ του Μανιάνι.

Στο 30’ η Μίλαν άγγιξε την ισοφάρισε αλλά ο Σιλβέστρι νίκησε τον Ερναντές σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο 50’ ο Τζακάνι έκανε το γύρισμα και ο Ντιμάρκο αστόχησε από κοντά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Τσαλχάνογλου ενώ στο 64’ ο Σιλβέεστρι έσωσε εντυπωσιακά προ του Ρέμπιτς.

Στο 65’ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι αλλά ο Ιμπραΐμοβιτς το έχασε και στο 76’ η Μίλαν είχε δοκάρι με τον Σουηδό σταρ και στην επόμενη φάση ο Σιλβέστρι είπε όχι σε σουτ του Ζλάταν.

Η Μίλαν πίεσε και σκόραρε στο 89’ με τον Καλάμπρια αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από VAR αλλά στο 90+2’ ο Σιλβέστρι αρχικά έσωσε μετά από γυριστό του Ίμπρα, αλλά στην έπληξε της φάσης ο Σουηδός έκανε το 2-2 με κεφαλιά.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ερναντές, Γκάμπια, Κίερ, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Λεάο (78’ Ντίαθ), Κεσί, Τσαλχάνογλου (87’ Χάογκε), Σελεμέκρες (46’ Ρέμπιτς), Ιμπραΐμοβιτς

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Τσεκερίνι, Λοβάτο, Μανιάνι (73’ Τσετίν), Λάζοβιτς, Ντιμάρκο, Νταβίντοβιτς (63΄Ταμέζε), Ίλιτς (69’ Ουντότζιε), Μπαράκ, Τζακάνι, Κάλινιτς (64’ Κόλεϊ)