Ανάσα για Μίλαν (vid)

O Ντοναρούμα στο 92’ κράτησε τη νίκη για τους ροσονέρι

Αν και βρέθηκε να χάνει, η Μίλαν βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το ματς με την SPAL (2-1) και να πάει στο -1 από το Champons League.

Οι Rossoneri είχαν πέσει στην 6η θέση ύστερα από τέσσερα σερί ματς χωρίς γκολ, όμως ο Ιγουαΐν επέστρεψε στα γκολ ύστερα από δύο μήνες και η Μίλαν στις νίκες και στον δρόμο της 4άδας. Αποβλήθηκε στο 89' ο Σούσο και θα χάσει το Supercoppa με την Γιουβέντους στις 16 Ιανουαρίου.

Μόλις στο 13' όλα φάνηκε να συνεχίζουν να πηγαίνουν στραβά για την ομάδα του Γκατούζο καθώς το σουτ του Αντρέα Πετάνια κόντραρε στον Ρομανιόλι και πήρε ακριβώς τα φάλτσα που χρειάζονταν για να πάει με φάλτσο στη γωνία του Ντοναρούμα για το 0-1. Οι Rossoneri απάντησαν τρία λεπτά μετά με το φανταστικό σουτ εντός περιοχής στο παραθυράκι από τον Σάμου Καστιγιέχο για το 1-1, με την Μίλαν να σκοράρει ύστερα από 395 λεπτά στην Serie Α και βάζει τέλος στο χειρότερο σερί από το 1984.

Στην επανάληψη και το 64' πέτυχαν το δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι όταν ύστερα από σέντρα από δεξιά και πάσα του Τσαλχάνογλου, ο Ιγουαΐν ήταν ψύχραιμος και με προσποίηση και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων για το 2-1. Στο επόμενο διάστημα η Μίλαν πίεσε, είχε καλές στιγμές και ζήτησε πέναλτι, όμως στο 89' έμεινε με δέκα και χρειάστηκε τη μεγάλη επέμβαση του Ντοναρούμα στο 93' για να κρατήσει τη νίκη που της δίνει την ελπίδα να ανασάνει μέχρι την επιστροφή της Serie A στις 19 Ιανουαρίου.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Αμπάτε (62' Καλάμπρια), Ζαπάτα, Ρομανιόλι, Ροδρίγες, Κεσί, Μπακαγιόκο, Τσαλχάνογλου, Καστιγιέχο (62' Κουτρόνε), Σούσο, Ιγουαΐν (82' Μπορίνι).

SPAL (Λεονάρντο Σέμπλιτσι): Γκομίς, Μπονιφάτσι, Τσιόνεκ, Φελίπε, Κόστα (53' Φαρές), Ντίκμαν (46' Βίκαρι), Σκιαταρέλα (74' Βαλντιφιόρι), Κούρτιτς, Μισιρόλι, Αντενούτσι, Πετάνια.

ΜΙΛΑΝ: Τελευταία Ενημέρωση