Μαζεμένα αγωνιστικά προβλήματα στους «τζιαλορόσι»

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!

Μεγάλο ντέρμπι διεξάγεται απόψε στο «Σαν Πάολο», όπου η Νάπολι θα υποδεχθεί τη Ρόμα στην 9η αγωνιστική της Serie A'.

2340: SSC Napoli - AS Roma 21:45 («San Paolo»)

Νάπολι: Γνώρισε την ήττα με 3-1 μέσα στο γήπεδο της από τη Μίλαν, υποχωρώντας στην 6η θέση της Serie A'. Με δύο δικά του τέρματα (20', 45') ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έβαλε μπροστά τους «ροσονέρι», με τον Μέρτενς (63') να μειώνει προσωρινά σε 2-1. Δύο λεπτά αργότερα η Νάπολι έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπακαγιόκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 95' ο Χόγκε διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο ντέρμπι. Στον απόηχο του θανάτου του άλλοτε ηγέτη της, Ντιέγκο Μαραντόνα, η Νάπολι έκανε το καθήκον της τη περασμένη Πέμπτη (26/11) κερδίζοντας με 2-0 (Πολιτάνο 41', Λοζάνο 75') στο γήπεδο της την Ριέκα, αφιερώνοντας την στον Ντιέγκο της που έφυγε τόσο απρόσμενα από τη ζωή σε ηλικία 60 ετών.

Αγωνιστικά νέα: Εκτίει ποινή λόγω της κόκκινης κάρτας ο Μπακαγιόκο. Εκτός λόγω Covid-19 οι Χισάι και Ραχμάνι, ενώ τραυματίας είναι ο Όσιμεν.

Πιθανή ενδεκάδα: Μέρετ, Ντι Λορέντζο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Λομπότκα, Ντεμ, Πολιτάνο, Ζιελίνσκι, Μέρτενς, Πετάνια.

Ρόμα: Από νίκη σε νίκη πάει η Ρόμα, με τελευταίο της θύμα την Πάρμα, κερδίζοντας την στο «Ολίμπικο» με 3-0. Μαγιοράλ (28') και Μιχιταριάν (32', 40') ήταν οι σκόρερ των «τζιαλορόσι» που καθάρισαν τον αγώνα από το ημίχρονο και στην επανάληψη έριξαν ρυθμό, διατηρώντας παράλληλα το σκορ. Με νίκη ολοκλήρωσε και τον αγώνα για το Γιουρόπα Λιγκ, κερδίζοντας την Κλουζ μέσα στη Ρουμανία με 2-0. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν στο 0-0, η Ρόμα κέρδισε φάουλ μακριά από τη περιοχή της Κλουζ και πλάγια. Ο Ντεπέλιουχ (49') στη προσπάθεια του να διώξει τη σέντρα που επιχείρησε ο Βερεντούτ, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, βάζοντας την ιταλική ομάδα μπροστά στο σκορ. Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Βερεντούτ από το σημείο του πέναλτι. Αυτή ήταν η 3η νίκη για τη Ρόμα στο θεσμό, όπου βρίσκεται στη πρώτη θέση του ομίλου της με 10 βαθμούς.

Αγωνιστικά νέα: Έχουν μαζευτεί πολλά αγωνιστικά προβλήματα στη Ρόμα. Εκτός λόγω Covid-19 έμειναν οι Μπόερ, Φάτζιο, Κουμπούλα και Σαντόν, ενώ τραυματίες είναι οι Ιμπάνιεθ, Μαντσίνι, Παστόρε, Σμόλινγκ και Ζανιόλο.

Πιθανή ενδεκάδα: Λόπεζ, Ζεσούς, Κριστάντε, Σπινατσόλα, Πέρες, Ντιαβαρά, Ντε Φράιλε, Καλαφιόρι, Πελεγκρίνι, Μιχιταριάν, Τζέκο.

Προϊστορία: Την τελευταία δεκαετία η Νάπολι μετράει πέντε νίκες, έναντι τριών της Ρόμα. Επίσης άλλα τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

28.02.10 Serie A' Νάπολι Ρόμα 2 : 2

Εκτίμηση: Λόγω των πολλών και σημαντικών απουσιών της Ρόμα, η Νάπολι έχει το προβάδισμα για τη νίκη (2.23 στη Meridianbet).

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση