Ματσάρα με νικήτρια τη Νάπολι

Διπλό στην έδρα της Σαμπντόρια

Σε καλό φεγγάρι βρίσκεται η Νάπολι, που πήρε ώθηση και από τη μεγάλη νίκη επί της Γιουβέντους την περασμένη εβδομάδα. Οι «παρτενοπέι» πέρασαν με 4-2 από την έδρα της Σαμπντόρια, πέτυχαν 2η σερί νίκη μετά από το Σεπτέμβρη και βρίσκονται πλέον στο δίποντο οπό τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ζιελίνσκι σέντραρε από αριστερά και ο Μίλικ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι. Στο 12’ ο Μίλικ απείλησε με σουτ από αριστερά αλλά ο Οντέρο είπε όχι και στο 13’ ο Γκαμπιαντίνι πέρασε τον Ρουί, έβγαλε για τον Κουαλιαρέλα που πλάσαρε αλλά είδε τον Μερέτ να σώζει.

Ωστόσο στο ακριβώς επόμενο λεπτό, μετά από κόρνερ του Ντι Λορέντζο από δεξιά, ο Ελμάς έκανε το 0-2 με πλασέ εξ επαφής.

Με τη σέντρα, ο Κουαλιαρέλα έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ αλλά στο 26’ μετά από γέμισμα του Έκνταλ, ο Κουαλιαρέλα με απίθανο γυριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, μείωσε σε 1-2. Μάλιστα στο 40’ ο Ραμίρες με όμορφο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δοκάρι της Νάπολι και στο 44’ ο Οντέρο έβγαλε δύσκολα την κεφαλιά του Μίλικ.

Στο 52ο λεπτό ο Οτζέλο σέντραρε, με τον Κουαλιαρέλα να πιάνει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί για λίγο και στο 56’ ακυρώθηκε γκολ του Ραμίρες.

Στο 60ο λεπτό, το σουτ του Ινσίνιε σταμάτησε στο δοκάρι της Σαμπντόρια και στο 71’ ο Μανωλάς έκανε πέναλτι στον Κουαλιαρέλα. Ο Γκαμπιαντίνι εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 2-2.

Παρόλα αυτά στο 83’ τοο σοουτ του Ινσίνιε κόντραρε στον Κόλεϊ η μπάλα στρώθηκε στον Ντέμε που με σουτ από το πέναλτι έκανε το 2-3. Και στο 90+8' ο Οντέρο βγήκε έξω από την περιοχή και πρόλαβε με το κεφάλι αλλά ο Μέρτενς από τα 35 μέτρα πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-4.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Οτζέλο, Έκνταλ, Λινέτι, Ραμίρες (68' Μαρόνι), Γιάνκτο (79’ Βιέιρα), Κόλεϊ, Θόρσμπι, Τονέλι, Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα (75’ Μπονατσόλι)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Χισάι, Μανωλάς, Ντι Λορέντζο, Ρουί, Ελμάς (79’ Πολιτάνο), Λομπότκα (61’ Ντέμε), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (72’ Μέρτενς), Μίλικ, Ινσίνιε

Πηγή: aek365.gr

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση