Λύτρωσε τη Φιορεντίνα ο Μοντιέλ

Σόκαρε τη Μπολόνια η Σπέτσια

Με γκολ του Μοντιέλ οχτώ λεπτά πριν το τέλος της ημίωρης παράτασης, η Φιορεντίνα νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Ουντινέζε και προκρίθηκε στους «16» του Κόπα Ιτάλια, όπου θα βρει στον δρόμο της την Ίντερ.

Σπουδαία πρόκριση πήρε η Σπέτσια, η οποία νίκησε 4-2 εκτός έδρας τη Μπολόνια, επίσης στην παράταση. Μετά το 2-2 στα 90 λεπτά του αγώνα, που διαμορφώθηκε με τα τέρματα των Μπάροου (13’) και Ορσολίνι (45’) για τους γηπεδούχους και Πίκολι (5’) και Φαρίας (64’) για τους φιλοξενούμενους, στην παράταση ανέλαβε δράση ο Ματζιόρε, ο οποίος σκόραρε δις (100’ και 118’), διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Με γκολ του Σοτίλ στο 90’, η Κάλιαρι τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, επικρατώντας 2-1 της Ελλάς Βερόνα. Η ομάδα της Σαρδηνίας προηγήθηκε στο 30’ με τον Τσέρι, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 74’ με τον Κόλεϊ.

Την πιο εύκολη πρόκριση πήρε η Πάρμα, που επικράτησε της Κοζέντσα, πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1. Ο Μπρουνέτα πέτυχε και τα δύο γκολ των «παρμένζι» στο 13’ και στο 39’, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κόρσι.

Το παιχνίδι Έμπολι-Μπρέσια αναβλήθηκε, καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα δεν ταξίδεψε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού. Έτσι, θα χάσει το ματς στα χαρτιά με σκορ 3-0 και η Έμπολι θα πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση χωρίς να… ιδρώσει!